Jak na sušení rajčat. Chutný způsob zpracování rajčatové sklizně

Rajčata jsou jednou z nejčastěji pěstovaných druhů zeleniny na českých zahradách. Není se čemu divit: chuť domácích rajčata je naprosto nesrovnatelná s těmi plody, které kupujeme v obchodech. Nevýhodou je ale to, že v poměrně krátké době se jich urodí hodně – a my je pak nestíháme zpracovat. Každá hospodyňka má své recepty na domácí čalamády, kečupy a další skvělé pochutiny z rajčat. Vyzkoušeli jste už ale i sušená rajčata?

Příprava na sušení

Sušit lze prakticky všechny druhy rajčat. Podmínkou je, aby rajčata byla dobře vyzrálá. Před sušením je omyjeme a zbavíme stopek – zkrátka a dobře, všechno, co na rajčatech nyní necháte, později také sníte v sušené podobě. Menší rajčata nakrájejte na poloviny, větší na čtvrtiny, cherry rajčata můžeme nechat sušit celá. Chcete-li mít sušení rychlejší, zbavte rajčata dužiny se semínky (není to ale nutné).

Rajčata: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sušení rajčat

V České republice bohužel nejsou vhodné podmínky k tomu, abychom rajčata nechali sušit na slunci, jako to dělají středomořské národy. Pomoci si ale můžeme sušičkou nebo i troubou. Pro sušení v sušičce naskládejte rajčata vždy jen v jedné vrsvě na patro. Sušení bude trvat 5 až 8 hodin při teplotě 55 až 80 °C. Rozmezí je tedy poměrně široké, je to ale dáno tím, že rajčata mohou mít odlišný obsah vody.

Sušení v troubě

Pokud nemáte sušičku, můžete rajčata usušit také v troubě. Na plech dáme pečící papír a v jedné vrstvě rozložíme rajčata. Při teplotě 55 až 80 °C sušíme stejnou dobu jako v sušičce. Zde je potřeba, aby dvířka trouby byla trochu pootevřená – je nutné, aby vlhkost z rajčat měla kudy unikat z trouby ven.

Jak poznáme, že jsou rajčata usušená?

Jestliže jsou vaše rajčata ještě vláčná, ale už z nich nevytéká šťáva, je to ideální chvíle pro to, ukončit sušení. Pokud bychom rajčata sušili příliš dlouho, ztvrdla by a už by nikdy nezměkla (ani při naložení do oleje).

Uskladnění rajčat

Usušená rajčata naskládáme do zavařovací sklenice (raději použijte menší velikosti, jako jsou například od dětstkých přesnídávek) a zalijeme je olivovým olejem. Takto připravená rajčata můžeme ochutit stroužkem česneku, bylinkami (bazalka, tymián, rozmarýn) nebo chilli papričkou. Několikrát klepněte se sklenicí o stůl, abyste se zbavili vzduchových bublinek a poté sklenici uzavřete.

Sušená rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!