Návod na nakládané zelí. Připravte si kysané zelí teď, před Vánoci ho budete mít hotové

Šlapání zelí

Milujete chuť kysaného zelí? Aby také ne, vždyť jde o skvělou pochoutku napěchovanou vitamíny. Pokud si koupíte kysané zelí někde v supermarketu, nejspíše narazíte na nevalnou chuť a další chemické přísady. Vyrobit si nakládané zelí doma není nijak složité. My jsme je připravovali a rádi se s vámi podělíme nejen o recept na kysané zelí, ale také o různé triky a tipy, které se budou hodit. Tak jako tak je na nakládání nejvyšší čas, zelí už mizí z polí a mohli byste přijít zkrátka. Pokud ho navíc naložíte už teď, budete ho mít hotové zhruba někdy před Vánoci.

Nákup kvalitního zelí jako základ

V první řadě je třeba sehnat správné zelí na nakládání. Ideální je pochopitelně české. Máte-li v blízkosti nějakého farmáře, neváhejte. Většina z nich zelí i nakrouhá. Stojí to zato, nemusíte si doma dělat nepořádek. V obchodech bývá také nakrouhané zelí z Polska. Na to je třeba dát pozor, protože může být nakrouhané již delší dobu. Navíc přesně nevíte, odkud z konkrétního pole pochází.

Nakrouhané zelíNakrouhané zelí od farmáře z Hulína: Foto Radek Štěpán 

Důležité je množství soli a další ingredience

Nepochybně. My používáme 200 gramů soli na necelých 15 kg nakrouhaného zelí. Do směsi přidáváme 3 nahrubo nakrájené cibule a 2 malé sáčky kmínu. Nic víc není zapotřebí. Poměr soli je třeba dodržet. Bude-li jí víc, zelí zkysne tak, že bude fakticky nepoživatelné. Malé množství soli zase povede k tomu, že zelí bude plané.

Nakrájená cibule, sůl a kmínNakrájená cibule, sůl a kmín: Foto Radek Štěpán 

Kvalitní zelák jako základ

V kadím případě je třeba mít pořádný kameninový zelák s vodní zátkou. Dnes se prodávají i plastové, ale kamenina je kamenina. Nakládané zelí do zeláku prostě patří. K zeláku byste měli mít také zátěžový kus. My volíme vyřezaná dřeva a kámen. Možností je více. Zapomenout nelze na neporušené víko.

Zelí v zelákuPřipravené zelí v zeláku: Foto Radek Štěpán

Pozor na dokonalé ušlapání zelí

Důležité je při nakládání zelí do zeláku dokonalé ušlapání samotného zelí. Měli byste šlapat až do doby, než vznikne u zelí pěna a teče z něj šťáva, viz naše náhledové foto. To je třeba v nádobě ještě pořádně vymačkat a dát do zeláku, kde se pěchuje. Zbylou vodu si slejte do uzavíratelné nádoby a uskladněte v ledničce. Jak bude zelí postupně kvasit, voda se vypařuje a vy ji budete právě odtud dolévat.   

První bouřlivé kvašení a pak už jen údržba

První den zelí bude bouřlivě kvasit. Druhý den tudíž musíte nádobu omýt a zkontrolovat závaží. Zelí musí být neustále pod hladinou vody. Toto si musíte hlídat po celou dobu kvašení. Ideální je zelí zhruba co týden či 14 dní kontrolovat a čistit. Nic složitého, co byste nezvládli. 

Zdroje info: Autor

Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.