Nakládaný česnek – jde to se solí i bez ní

Česnek

Rádi byste si uchovali jedinečnou chuť vlastnoručně vypěstovaného česneku co nejdéle? Vyzkoušejte jeho konzervaci za pomoci soli či v podobě chutné a rychle hotové pasty. Obojí vám nezabere více než několik minut a přitom budete mít česnek vždy po ruce, ať už ho budete potřebovat kamkoliv.

Nechávat česnek ve spíži jednom tak není zejména v panelákových bytech příliš dobrý nápad. Rychle vysychá a může ho také napadnout plíseň. A co tedy s ním?

Naložený česnek v soli

Jak by se vám líbilo pouze zabořit lžičku do sklenice a rázem ochutit jídlo přesně takovým množstvím česneku, jaké by bylo potřeba? Česnek v soli vám tuhle kratochvíli umožní. Stačí dodržet tu správnou koncentraci. Pamatujte si, že na jeden kilogram česneku je potřeba nejméně 250 gramů soli. I když 300 gramů bude jistějších.

Vyloupaný česnek

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Česnek oloupejte a upravte, jak potřebujete. Nejčastěji se doporučuje ho prolisovat. Ovšem stejně dobře ho můžete utřít nebo nakrájet na opravdu tenké plátky. Vložte ho do mísy a zasypte výše uvedeným množstvím soli. Použijte tu obyčejnou kamennou, mořská sůl získává po delším skladování velmi často nahořklý nádech.

Napěchujte do sklenic a navrch zasypte ještě tenkou vrstvou soli. Uložte do spíže, otevřenou sklenici přechovávejte raději v lednici a spotřebujte do dvou až tří měsíců od otevření.

Česneková pasta bez soli

Na konzervaci česneku však můžete jít i jinak. Pokud si nechcete jeho jedinečnou chuť kazit velkým množstvím soli, vsaďte na olej. Příprava olejové pasty není o nic složitější, než naložení česneku v soli.

Česnek oloupejte a přesypte do vhodné nádoby, ve které ho budete moci bez potíží rozmixovat. Následně ho asi do jedné třetiny zalijte kvalitním olejem. Použít můžete olivový, nebo třeba i kvalitní slunečnicový. Rozmixujte a nalijte do sklenic. Uchovávejte v chladu a spotřebujete do dvou měsíců od otevření.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)