Výroba domácího sýra ze dvou surovin

Domácí sýr

Milujete sýry všeho druhu? Aby ne, především ty francouzské jsou vynikající. Možná vás už někdy napadlo, že byste si vyrobili doma sýr vlastní. Zřejmě jste se ale zalekli poměrně zdlouhavého postupu výroby a všeho, co s ním souvisí. Skutečně výroba jakéhokoli tvrdého sýra je opravdu náročná. Pokud si ale budete chtít vyrobit jednoduchý sýr tvarohového typu, nijak výrazně se nezdržíte. My jsme vyzkoušeli výrobu jednoduchého domácího sýra z pouhých dvou surovin. O žádný gastronomický zázrak se nejednalo, sýr ale chutnal s snědl se celý.

Stačí vám jen kefír a mléko

Možná je to k nevíře, ale skutečně budete pracovat jen s těmito dvěma surovinami. Konkrétně bude zapotřebí 0,5 litru kefíru, resp. kefírového mléka a 2 litry plnotučného nebo polotučného mléka. Jestliže tyto dvě suroviny máte, můžete začít.

Domácí sýr v sítkuDomácí sýr v sítku: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Postup je jednoduchý, ale vyžaduje čas

Opravdu nic složitého. Mléko přivedete k varu. V momentu varu přidáte kefír a směs zamícháte. Vařit by se měla zhruba 2 minuty. Poté už jen dáte hrnec mimo varnou plochu a zakryjete jej utěrkou. Takto necháte odstát celou noc. Druhý den z hrnce naběračkou odeberete pevnou sýrovou hmotu a dáte ji do plastového sítka, případně perforované nádoby. Tady stráví směs při pokojové teplotě cca 4 hodiny, neustále z ní bude vykapávat tekutina. Po 4 hodinách už přijde směs do lednice. V ní by měla být 2 hodiny. Následně vše vytáhnete a sýr opatrně ze sítka vyklepnete.

Domácí sýrDomácí sýr: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nakrájet, osolit a hurá na věc

Pokud je sýr dostatečně vychlazený, bude i tuhý a drolit by se měl minimálně. Nepočítejte s tím, že by byl slaný, dosolit si ho budete muset po nakrájení. Stejně tak je vynikající na dochucení také pepř, případně chilli koření nebo česnek. Záleží na chuti. Podívat se na výrobu sýra můžete na našem videu.

Domácí výroba sýra: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána

Domácí sýr: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.