Morušovník: impozantní strom se zdravými plody

Bílá moruše

Moruše dnes už patří mezi polozapomenuté ovoce, a to navzdory tomu, jak jsou zdravé. Mají sladkokyselou chuť a jsou velmi šťavnaté. Skládají se z bobulek, podobně jako třeba maliny. Obsahují velké množství vitamínů, zejména vitamínu C. Jejich pravidelná konzumace pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Moruše lze jíst syrové. Zpracovávat je ale můžete podobně jako kterékoli jiné ovoce – na džemy, marmelády, sirupy nebo dokonce ovocná vína či pálenky.

Druhy morušovníků

Strom, na kterém moruše rostou, se nazývá morušovník. Narazit můžeme na dva hlavní druhy tohoto stromu: morušovník bílý (Morus alba) a morušovník černý (Morus nigra). Liší se hlavně zbarvením svých plodů – jak už název napovídá, morušovník bílý produkuje plody, které jsou i ve stádiu zralosti bílé (někdy lehce zbarvené do červena), morušovník černý má zralé plody zbarvené černě. Kromě toho může být bílý morušovník o něco vyšší. Jeho výška se udává od 10 do 15 metrů, kdežto morušovník bílý dorůstá obvykle do výšky „pouze“ 10 metrů. Bílé plody jsou o něco sladší, než ty černé. Oba druhy jsou mrazuvzdorné, mají rády slunečná stanoviště.

Moruše

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Málokterý zahradník dnes pěstuje stromy ze semen. Je to ale možné, musíte se však obrnit notnou dávkou trpělivosti, protože potrvá dlouho, než se dočkáte první sklizně. Semínka necháme 2 měsíce stratifikovat v ledničce. Obvykle je do lednice umísťujeme na začátku února a začátkem dubna už je vyséváme na konečné stanoviště. Za čtyři až šest týdnů by měla vyklíčit. Ideální je teplé (průměrná roční teploto okolo 9 °C) a slunečné stanoviště. Mělo by být chráněné před větrem. U mladých výhonků je vhodné instalovat podporu ve formě kůlu.

Podmínky pro pěstování

Ideální je dobře propustná hlinitopísčitá půda. Morušovník se může pochlubit opravdu rozsáhlým a rozvětveným kořenovým systémem. Od ostatních stromů by měl být vysazen ve vzdálenosti minimálně 5 metrů. První tři roky je velmi důležité strom pravidelně zalévat, hnojit a okopávat. Poté už je rostlina v takovém stavu, aby zvládla i drobné nedostatky v pěstování. Vystačí si většinou již pouze se základní péčí, jakou vyžadují i jiné ovocné stromy.

První plody

Pěstujete-li ze semínek, prvních plodů se dočkáte po třech až čtyřech letech po vysazení. Je samozřejmé, že čím je strom starší, tím je větší a tím více plodů bude poskytovat. Plody samovolně odpadávají, takže je vhodné stromy vysadit tam, kde nebude vadit případné obarvení podlahy od nich.

Zdroj: https://www.semena.cz/45-morusovnik

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!