Jak na rostliny vytahané po zimě – postačí jednoduché triky

Pokojové rostliny

Pro vytahané pokojové rostliny se někdy používá anglický termín „leggy.“ Jde o stav, kdy jsou nové stonky vytahané a jen řídce poseté novými listy. A proč se to děje? Protože rostlina dělá vše, co je v jejích silách, aby přežila.

Jinými slovy, snaží se dostat své listy blíže ke světlu, aby mohla vyrobit dostatek energie ke svému přežití. Stonky natahující se ve směru dostupných paprsků jsou vytáhlejší a tenčí a často listy, které rostlina nemůže podporovat se svými omezenými zásobami živin.

Zajistěte rostlině dostatek světla

První pomocí je správné osvětlení. Znalost směru, kterým vaše okno směřuje, vám v tom dokáže pomoci. Můžete tak totiž zjistit množství světla, které mohou vaše rostliny dostat, když budou růst poblíž. Například v severním okně příliš světla nebývá. Naopak jižní nebo jihozápadní okno se můžete chlubit velkým množstvím slunečního záření.

Foto: Pixabay

Pomozte si přisvícením

Pokud nejsou přírodní zdroje dostatečné, budete se muset spokojit s umělým osvětlením. To může zejména v zimě přirozené sluneční světlo skvěle doplňovat. Právě v tomto období totiž nejsou, sluneční paprsky tak intenzivní a také délka dne je kratší. Vždy však sázejte na specializované pěstební světlo. A nezáleží na tom, jestli jde o LED nebo o zářivky. Obyčejné žárovky neposkytují všechny vlnové délky světla, které rostliny potřebují, což je jejich vytahaného růstu nezbaví. Jen specializované osvětlení zajistí dosažení nejlepších výsledků.

Prořez vytáhlé pokojové rostliny

Pro začátek seřízněte všechny příliš dlouhé a štíhlé stonky na třetinu jejich délky, a to vždy těsně nad pupenem nebo zdravým párem listů. Po ostříhání pak rostliny dobře zalévejte. Půda kolem nich totiž bude v oblastech s vysokým osvětlením vždy sušší, takže úprava zálivky je nezbytná. Po třech nebo čtyřech týdnech by už měla vaše snaha přinést ovoce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/co-delat-kdyz-pokojove-rostliny-chradnou-naucte-se-rec-rostlin.A090223_193946_hobby-domov_mce

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)