Tipy na originální a atraktivní cestičky a chodníčky na zahradu

mulčová cesta

Zahrada bývá pro mnohé místo pro odpočinek ode všeho městského hluku a pracovních povinností. Vybijte zde nahromaděnou negativní energii a vyčistíte si hlavu. Navíc, tady je za vámi práce opravdu vidět. Tak proč nezačít právě cestami, u kterých pokrok vidíte hned?

Chodníčky si můžete nakombinovat podle toho, co pěstujete a jaký styl zahrady se snažíte vytvořit. Kromě estetiky a elegance, vám chodníčky nabízí logické propojení zahrady, které je důležité a oddělíte si travnaté části zahrady od záhonů. Proto se pusťte do tvorby a především nechte volně “ plout “ život po cestách!

klikatá mulčovací cesta
Foto: Pxhere

Tvorba podle vašeho gusta

Pokud hledáte důvod, proč to vlastně dělat, tak se na to dívejte jako na druh investice. Tím, že dodáte prvek ke zvýšení designu, zvýšíte i celkovou hodnotu pozemku. Pro milovníky práce a tvorby mám varování. Při výběru materiálu a typu chodníčků musíte mít na paměti, že proces má několik klíčových věcí.

Na příklad, máte zahradu určitě už nějak rozčleněnou, takže si uvědomte, jaké prvky chcete propojit a jaké zase zvýraznit. Pak se  držte jednoho stylu, nepřecházejte z jednoho do druhého na jednom místě. Mějte třeba na jedné straně Čínskou zahradu života, kde budou vyvýšené štěrkové záhony s bonsai stylem a zasaďte zde i rostliny typické pro tento styl. Zde budou klidně jen nášlapné kameny.

Pak můžete přejít do otevřené plodné zahrady, kde bude zase chodníček hustší, a záhony budou oddělené. A tak dále. Musíte mít vše namyšlené a pozemek tak udržet pod kontrolou. Na internetu je spousta příkladů, jak lze chodníčky umístit do různých typů zahrad.

Připravte si nástroje

Před prací a uskutečňováním nápadů, si zkontrolujte a nakupte všechny potřebné nástroje. Nakupte dostatečné množství materiálu, a pokud si nejste jistí, že máte všechno, udělejte si seznam. Určitě budete potřebovat kbelík, pilku, hrábě a rýč, kolečko a gumové kladívko. V některých případech se hodí i lopatka.

Tam, kde povede cesta, musíte mít připravený povrch. Rovný a pevný, nejčastěji posypaný a zpevněný jemným štěrkem. Šířka hlavní cestičky by měla splňovat 60 cm. U postranních záleží na tom, jaké máte místo, ale většinou stačí 40 – 50 cm. Při vstupu do chatky a do domů se šířka cesty zdvojnásobí (100 – 120 cm).

Správně připravený podklad dokáže udržet životnost materiálu i o několik let! S tím je i spojené správné položení dlažby a jiných druhů chodníčků.

Začneme tím, že vyčistíme pracovní plochu. To znamená, že z cest musíte odstranit plevel a zeminu včetně kamenů. Zemina musí odpovídat výšce dlažby a kamenů. Při dláždění je nutné použít štěrk a na něj nasypte vrstvu jemného písku.

mulčovací stezka
Foto: Pixabay

Použijte svou kreativitu

Cesty přece nejsou a ani nemají být pravidelné. Takže si dejte čas a vymyslete vzory a popusťte uzdu své fantazii. Okraje nechte zvlněné nebo zubaté. Šířku taky nemusíte pevně dodržovat. Prostě někde přidejte a někde uberte. Udělejte obloučky a jiné tvary.

Decentnost a atraktivita

Pokud se snažíte o neformální styl, pak uděláte dobře, když vytvoříte cestu ze štěrku a mulče. Tyto dva komponenty jsou nejlevnější variantou, jakou jde sehnat a skvěle doplní kamenné chodníčky. I manipulace je velmi snadná.

Štěrkové a mulčové chodníčky a cestičky jsou nejlepší volbou pro klikaté zatáčky a pokrývat můžete spoustou variant z mulče a štěrku. Mulčovací kůra se prodává jako dekorativní a má i barevné variace. Od nich se pak odráží cena. Plně vám ale postačí nejjednodušší varianta. Co se týká štěrku, tak zde lze využít praných kamenů, mušlí anebo drceného štěrku.

Mulč se přirozeně rozkládá a tak jej jednou ročně musíte dohazovat. Zároveň ale dodává hlíně vlhkost a živiny a je mnohem levnější než štěrk. Naproti tomu ostré kamínky slouží jako prevence proti invazi slimáků.

Zdroj: ireceptar.cz

Náhledové foto: Pxhere

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.