Moniliová hniloba jablek: Ochrana se vyplatí

Moniliová hniloba jablek

Je vám mdlo při pohledu na vaše jabloně? Pokud uvidíte spousty jablíček nahnilých, nebo dokonce shnilých kompletně, pak bezpochyby. Moniliová hniloba si bohužel nevybírá a typicky napadá právě plody. Minimálně se s ní lze setkat i na květech či větévkách. Dužnina jablka napadeného touto hnilobou postupně hnědne, až celý plod shnije kompletně. Pod jeho pokožkou se vytvářejí takzvaná sporodochia. Jaké má vlastně moniliová hniloba příznaky, vývojový cyklus a jak se před ní chránit? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Základní příznaky moniliové hniloby

 

Na plodech poznáte tuto houbu podle typických hnědých skvrn. Jak již bylo napsáno, pod povrchem se nachází sporodochia. Pokožka plodu popraská a na povrchu plodu budou patrné typické svazky konidioforů. Charakterizovat je lze jako bělavé kruhy. Jinak se také mycelium může šířit prostřednictvím plodů do dřevnatých částí. U některých odrůd dokáže monilióza zničit i kompletně celou úrodu.

Moniliová hniloba jablekMoniliová hniloba jablek: Foto Radek Štěpán

Jaké jsou tradiční hostitelské rostliny?

Tradičně se samozřejmě jedná o jabloně, nicméně s moniliovou hnilobou se můžeme setkat také u hrušní či kdouloní. Napadení jiných peckovin typu slivoní, višní a dalších stromů je velmi vzácný.

Jaký je vývojový cyklus?

Monilia dokáže přezimovat přímo v pletivu plodů či větví ve formě podhoubí. Jako zdroje infekce fungují askospory a konidie. Právě jimi se šíří v průběhu vegetace. Onemocnění se nejčastěji rozšiřuje za hodně teplého počasí. Ideální teploty pro infekci se pohybují kolem 20 – 22 °C. K napadení je zapotřebí také vyšší vlhkost vzduchu.

Moniliová hniloba jablekMoniliová hniloba jablek: Foto Radek Štěpán

Jak efektivně chránit stromy?

Důležitá je zejména prevence. Nezbytné je důsledné odstraňování napadených částí rostlin. Shnilé a mumifikované plody musí jít nezbytně pryč. Stejně tak napadené větévky. Zapomenotu nelze ani na ochranu před obalečem jabloňovým ve formě postřiků. Optimální je aplikace fungicidů v době kvetení. Z přípravků můžeme jmenovat třeba Dithane DG či Agro moniliová spála STOP a jiné. Nezapomeňte také dokonale pročistit korunu stromu, který se dokonale prosvětlí.

Moniliová hniloba jablek: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.