Nejznámější okrasné jírovce budou vaší zahradě slušet

Jírovec maďal

Ne všechna místa ve vaší zahradě chcete mít vystavena všudypřítomnému sluníčku. Všude také nebudete mít záhony. Především v relaxační zóně se nějaké ty dřeviny stoprocentně budou hodit. Alternativ je v současné době více než dost. Výbornou volbou je jírovec v mnoha podobách. My se podíváme jak na jírovcovité dřeviny tradiční, tak i v našich končinách třeba méně oblíbené. Třeba si i vy díky našim tipům vyberete tu správnou, jež si najde místo vašem exteriéru.

Koňský kaštan bude bavit nejen děti

Kdo by neznal jírovec? Roste v mnoha variacích v mírném podnebném pásu prakticky po celé severní polokouli. V Evropě se ale nachází druh jediný, a to Aesculus hippocastanum, tedy jírovec maďal. Domovinou tohoto stromu je jihovýchodní oblast Evropy, a to konkrétně Řecka, Bulharska či Albánie. Do ostatních zemí se rozšířil především v 16. století. Jeho rozměry mohu být velmi solidní, výškou dosáhne klidně i na 25 m. Květy se podobají svícím a plody představují u nás tradiční kaštany obalené v pichlavých tobolkách. Koňský kaštan si najde místo hlavně v rozlehlých zahradách a parcích.

Jírovec pleťový

Tento 15 až 20 metrů vysoký strom je křížencem Aesculus hippocastanum a Aesculus pavia. Má vcelku širokou korunu a květenství v růžovočerveném provedení s výškou okolo 20 cm. Plody mají tvar koulí a minimum ostnů. Mnohými je díky onomu zmiňovanému květenství považován za nejvznešenější ze všech jírovců.

Jírovec

Mohutný jírovec žlutý

Aesculus flava má svůj původ v Severní Americe a doroste se také solidní výšky kolem 20 metrů. Vyznačuje se pětičetnými listy s tradičním sytě žlutým zbarvením na podzim. Jeho květy jsou také žluté. Plody jsou zcela bez jakýchkoli ostnů a mají průměr okolo 5 cm.

Jírovec

Pávie červená

Aesculus pavia je spíše keřem, případně malým stromem o výšce do 4 metrů. Typický je hlavně červenožlutými kvítky uspořádanými v dlouhých květenstvích. Kvete nádherně v průběhu května.

Jírovce jsou krásné dřeviny, kterým se na světlém a slunci nakloněném stanovišti bude určitě dařit. Jejich problém spočívá jen v klíněnce jírovcové, která je dnes napadá vcelku masivně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.