Máte letos hodně zelených brambor? Víme, kde se stala chyba

Brambory

Pokud se i vy během sklizně a následného uskladnění potýkáte s množstvím zelených hlíz, není to rozhodně nic příjemného. Navíc se k jídlu příliš nehodí, protože zpravidla nebývá zelená jen slupka, ale také množství dužiny pod ní.

Ovšem zelené hlízy se mohou objevit i během uskladnění, nedáme-li si pozor na některá specifika. A co za tím stojí? V každém případě sluníčko.

Pamatujte si, že jsou-li brambory bez ochrany po delší dobu, napáchá na nich slunce vážně nepěkné škody. Povrchová pletiva nekrotizují a propadají se, což označujeme také jako sluneční úžeh hlíz. Chybu můžeme udělat hned třikrát – během výběru záhonu, sázení brambor nebo při jejich uskladnění.

Náš tip: Zelené brambory nejsou vhodné pro zvířata ani pro lidi. V jejich útrobách se totiž skrývá větší množství glykoalkaloidu solaninu, který není pro organismus dobrý.

Jak brambory správně vysazovat

Nejčastějším důvodem zelenání brambor je nezvládnutá výsadba. Nemá-li brambora nad sebou alespoň 10 centimetrů zeminy, můžete očekávat potíže. Dejte si pozor na vzdálenost mezi řádky, která by měla být alespoň 65 cm. V opačném případě vám vzniknou příliš strmé hrůbky, z nichž se zemina snadno splaví. Ovšem brambory kontrolujte po každém větším dešti a bude-li to třeba, přihrňte je. Tato péče dokáže předejít i mnoha dalších obávaným problémům – třeba nepříjemnému vločkování brambor.

Na stejné místo nejdříve za čtyři roky

I dobrým rozvržením pěstovaných plodin na zahrádce můžete zelenání brambor omezit. 1x za čtyři roky – to by měla být vaše polní meta. Nezapomeňte na podzim zapravit do půdy hnůj (nejlépe čerstvý). Předejdete tak přehnojení brambor dusíkem.

Samotné uskladnění by pak rovněž mělo probíhat v temnu – nejlépe ve sklepě. Zelenání tak nebude mít prakticky žádnou šanci.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)