Půvabná voďanka žabí – nepleťte si ji s leknínem

Voďanka žabí

Možná ji budete znát pod starším názvem voďanka žabí květ. Její listy svým tvarem na první pohled připomínají lekníny, ale nenechte se mýlit. Její květy mají pouze tři bílé plátky a žlutý střed, přesto vás svou něžnou krásou potěší.

A to tím, že voďanka (Hydrocharis morsus-ranae) přirůstá celkem ochotně. V naší přírodě ovšem mizí a to díky nedostatku vhodných lokalit. Vyhovuje jí totiž jen pomalu proudící nebo dokonce úplně stojaté vody.

Poroste na slunci i v mírném stínu

V zásadě vyžaduje jediné – teplou vodu a dostatečně vysoký vodní sloupec, v němž by mohla pohodlně přezimovat – půl metru je minimum, v mělčích jezírkách se o její pěstování ani nepokoušejte. Pokud má vhodné podmínky roste rychle, takže počítejte s tím, že trsy voďanky je potřeba každý rok protrhávat, jinak se příliš zahustí a jen neochotně pokvetou.

Voďanka žabí

Zakoření i v bahně u břehu

Pokud poskytnete voďance na své zahradě prostor, dokáže vás v mnoha ohledech příjemně překvapit. Zabere si pro sebe libovolnou část jezírka a pokryje ho zajímavým zeleným kobercem listů. Na květy se pak můžete těšit hned dvakrát – poprvé v červnu a červenci a podruhé v září.

Na zimu listy odumírají a rostlina se stahuje do pupenů v bahně. Dejte tedy při čištění jezírka pozor, abyste ji omylem nepoškodili nebo dokonce neodstranili úplně. Na nemoci ani škůdce netrpí. Čas od času ji potrápí mšice, ale ty stačí zpravidla spláchnout proudem vody. A chutnat může také vodním plžům, kteří ji dokáží zcela zlikvidovat, pokud se vám v nádrží přemnoží.

Vhodní společníci voďanky žabí

Zalíbila se vám na první pohled a uvažujete, s čím byste ji mohli při osazování jezírka nejlépe zkombinovat? Vezmeme-li v úvahu kandidáty z české přírody (samozřejmě nikoli z volného sběru), máme pro vás několik zajímavých tipů:

  • Stulík (Nuphar) – pokud vám nevadí, že se květy objeví až za několik let.
  • Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) – rychle se rozrůstá, do větších nádrží.
  • Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) na bahnité okraje jezírka.

Zdroje obrázků:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydrocharis.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PelophylaxEsculentusOnHydrocharis.jpg

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)