Krátký průvodce, jak sklízet a skladovat doma pěstované houby

Pokud pěstujete vlastní houby, pak sklízení bude samostatnou částí v péči o ně. Správným sklízením můžete totiž maximalizovat svůj zisk, co se množství vypěstovaných hub týká. Snažte se proto houby sklízet pečlivě a se stejnou láskou, s jakou jste je pěstovali. V tomto krátkém průvodci vám řekneme, jak na to.

Sklízení hub

V závislosti na druhu hub, které jste se rozhodli pěstovat, začnou drobné houby klíčit za týden nebo deset dní. Obecně je můžete začít sklízet po několika dnech nebo týdnech. Jakmile se otočí nahoru a jejich čepice se oddělí od stonků, můžete jejich stonek odřezat ostrým nožem. Netrhejte je, abyste předešli riziku poškození mladých hub, které se stále vyvíjejí. Pokud se o své houby postaráte správně, získáte nepřetržitou úrodu po dobu pět až šest měsíců.

Skladování hub

Odřezané houby můžete skladovat v lednici po dobu jednoho nebo dvou týdnů, ale začnou vysychat a na jejich kloboučcích budou vznikat tmavé skvrny. Pokud je chcete používat delší dobu, musíte je správně uložit. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak to udělat, je sušení. Dostatečně vysušené houby zůstanou dobré po dobu tří let. Pro uschování sušených hub použijte tmavé, chladné a suché místo. Zmrazené mohou vaše houby vydržet donekonečna.

Znovupoužití substrátu

Substrát, který jste použili pro pěstování hub nemusíte vyhazovat. Po prvním propláchnutí jej můžete znovu použít ještě třikrát. Po poslední sklizni substrát několik dní vysoušejte, poté jej vložte znovu na tmavé místo a navlhčete. Takto připravený substrát můžete používat znovu a znovu až do chvíle, kdy si všimnete kontaminů v substrátu. Stává se to většinou po třetím opakovaném použití a je to okamžik, kdy je třeba použít substrát nový.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!