Mandlová mouka: Jak se získává a jak nekoupit tu podřadnou bez všech důležitých látek

Mandlová mouka je v posledních letech velmi oblíbená. Jde o jednu z nejoblíbenějších surovin, používaných při bezlepkovém pečení, ovšem své uplatnění najde i ve vysoké cukrařině. Mandlová mouka je velmi univerzální a jako bonus nám ještě může nabídnout celou řadu zdravotních benefitů.

Mandlová mouka

Jejím základem jsou loupané (blanšírované) nebo neloupané (neblanšírované) mandle. Záleží na tom, jaký druh a kvalitu si přejete. A vsadit lze i na mouky odtučněné (vyrobené z mandlí, z nichž byly předtím vylisovány cenné oleje).

Absolutní klasikou a zároveň nejlepší volbou je však mouka, vyráběná z jemných loupaných mandlí. Díky tomu vám poskytne vydatný zdroj mnoha důležitých minerálů (hořčíku, zinku, vápníku), vlákniny a bílkovin, ale také vitamínu E nebo nenasycených mastných kyselin. Jádro mandlí také obsahuje více než 50 % tuků a z rostlinné říše se mohou chlubit také jedním z nejvyšších obsahů bílkovin.

Náš tip: Díky nízkému obsahu sacharidů jsou mandle skvělé i pro low carb stravování či pro ty, kdo si chtějí zamlsat opravdu zdravě. Pokud vám však o úpravu hmotnosti nejde, pak doporučujeme mandle – a samozřejmě i pokrmy z mandlové mouky – doplnit sušeným ovocem (samozřejmě nejlépe nedoslazovaným).

Foto: Pixabay

Mandle a zdraví

Mandle jako takové působí blahodárně na kardiovaskulární systém, přispívají ke snížení glykemického indexu v krvi a mohou pomoci také se správnými trávicími procesy.

Mandlová mouka je pak vhodná pro bezlepkové pečení, ovšem na rozdíl od běžné mouky ji lze použít i do tepelně neupravených pokrmů (tvoří například základ pro výrobu marcipánu). Chutná nasládle, takže recepty na dezerty mohou obsahovat méně cukru nebo jiných sladidel (medu, javorového sirupu apod.).

Mandlová mouka na pečení

Je snadno dostupná, výživná a opravdu lehce stravitelná. Díky tomu nahrazuje mandlová mouka doposud hojně využívanou bílou, aniž by naše trávení jakkoliv zatížila (což je častým problémem mouky celozrnné). Nabízí vysoký podíl bílkovin, ovšem nízký obsah sacharidů.

A v neposlední řadě je také příjemně vláčná, chutná a velmi lehce se s ní pracuje. Pokud s mandlovou moukou začínáte, doporučujeme tu z blanšírovaných mandlí. Dodá těstu lepší konzistenci.

Zdroj: https://www.zdravoslav.cz/blog/mandlova-mouka/, https://www.nutslife.cz/jak-doma-vyrobit-mandlovou-mouku, https://www.expressinfo.cz/zdravi/recepty-z-mandlove-mouky-a-jak-si-udelat-domaci-mandlovou-mouku/955/, https://www.organickastrava.cz/mandlova-mouka-by-nemela-chybet-v-zadne-kuchyni/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)