Jahodovo-rebarborový džem s nízkým obsahem cukru. Návod, jak na něj

Jahodový džem

Jahoda a rebarbora je osvědčená kombinace. Zatímco jahody jsou sladké, rebarbora je kyselkavá, takže dodá džemu určitý říz. Není třeba jej příliš doslazovat. Cukr má totiž tendence překrývat skutečnou chuť ovoce. Pokud máte rádi džem kvůli chuti ovoce, měli byste při jeho přípravě používat méně cukru. Ochutit jej můžete naopak bylinkami! Tipy pro přípravu úžasného džemu poskytujeme níže!

Džem s bylinkami

Netýká se to pouze džemu vyrobeného z jahod a rebarbory. Můžete to použít do jakéhokoli džemu: namísto vody přidejte k ovoci velmi silný bylinkový čaj. Bylinky si můžete vybírat podle chuti. Skvěle se hodí meduňka, bazalka, máta, citronový tymián, ale také heřmánek nebo třeba rozmarýn. Využijte bylinek s čokoládovou nebo ovocnou příchutí. Pamatujte si, že vývar z bylinek je vždy lepší než kousky bylinek plavající v džemu. Vypadají nevábně a navíc nemusí ani chutnat.

Džem

Foto: Pixabay

Příprava bylinkového čaje

Pokud se rozhodnete vyrobit si džem spolu s bylinkovým čajem, natrhejte si čerstvé zahradní bylinky. Budete jich potřebovat asi 1 až 1,5 šálku. Nasekejte je nahrubo. Zalijte je asi půl šálkem vroucí vody po dobu 5 minut. Kromě výše jmenovaných bylinek se do jahodovo-rebarborového džemu hodí také levandule.

Jahodovo-rebarborový džem recept

Ve velkém hrnci smícháme 3 šálky nakrájené rebarbory a půl šálku bylinkového čaje (nebo vody). Přidejte ještě 2 lžíce citronové šťávy a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a vařte asi 6 minut doměkka. Poté přidejte 3 šálky nasekaných jahod. Míchejte a rozmačkejte je na středním plameni. Pokud chcete zcela hladkou hmotu, použijte tyčový mixér. Vmíchejte jedno balení pektinu bez cukru a pořádně zamíchejte, aby se zcela rozpustil. Přiveďte k varu a vmíchejte hrnek cukru (nebo méně, záleží na vašich chuťových buňkách). Po asi třech minutách odstavte a naplňte džemem sklenice. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru až do zchladnutí.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/strawberry-rhubarb-herb-jam-low-sugar-pectin/

https://www.gazdina.cz/2019/06/17/jahodovo-rebarborovy-dzem-keto-lowcarb/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!