Magická chuť majoránky: Jednoduché pěstování zvládne i začátečník

majoránka

Těžko si představit guláš nebo bramboráky bez majoránky. A samozřejmě úplně nejlepší je, když si vypěstujete vlastní majoránku. Její chuti se nic nevyrovná. Jak na pěstování na zahradě? A co si tak vypěstovat majoránku klidně v květináči?

Majoránku se vyplatí pěstovat. Však na tom není nic složitého. Do pěstování se můžete pustit i v případě, že jste úplný začátečník. K tomu nemusíte mít velkou zahradu, lze pěstovat i v květináči na balkonu.

Pěstování v květináči pro začátečníky

Jednoduché a pro každého dostupné je pěstování majoránky v květináči, truhlíku či jakékoli vhodné nádobě. Pro výsev je důležitá kvalitní a dobře prohnojená zemina, ideálně substrát určený pro zeleninu. Výsev se provádí do hloubky cca 0,5 cm ve vzdálenosti cca 2 cm od sebe. Navlhčete zeminu a zakryjte květináč potravinářskou fólií. Tímto zajistíte potřebnou vlhkost. Majoránka rovněž potřebuje dostatek světla. Jakmile rostlinky zesílí, je možné umístit za okno, na balkon či terasu, kde budou mít dostatek tepla. Při pěstování v nádobě je nutné zavlažovat intenzivněji. Pozor však na příliš mokrou půdu.

Jednoduché pěstování na venkovním záhonu

Pěstování na zahradě je rovněž snadné. Je třeba zvolit slunné a větrem chráněné místo. Co se týče půdy, tak majoránce svědčí kyprá, hlinitopísčitá a hlinitá půda, výživná s dostatkem humusu. Rostlina nesnáší přímé hnojení. Majoránku pěstujeme nejlépe z předpěstovaných sazenic z březnového výsevu. Možné je pěstování i z přímého výsevu v dubnu na dokonale připravený záhon, jelikož semena majoránky jsou velmi drobná. Pozor však na to, že rostlina je choulostivá na přízemní pozdní mrazíky.

Její počáteční růst je pomalý a klade větší nároky na péči. Ze začátku je tak třeba dbát na přiměřenou zálivku, aby vám rostlinky neuschly, než pořádně zakoření.

bylina

Foto: Pixabay

Sběr a správné sušení

Sbírá se nať, a to před rozkvětem. Zpravidla od července. Nať seřízněte zhruba v polovině výšky, druhá a případně třetí sklizeň nastává zhruba za 4 až 5 týdnů. Při sběru dávejte pozor, aby rostliny nebyly suché. Suší se celá nať. Po usušení se z ní drhnou lístky. Sklizenou nať můžete svázat do malých svazků a ty sušit na vzdušném místě, rovněž je můžete rozložit v tenké vrstvě na teplé stinné místo.

Správně usušená majoránka se vyznačuje šedozelenou barvou. Nikdy nesmí být hnědá. Čerstvé mladé lístky k okamžité spotřebě je možné trhat během celého vegetačního období.

Zdroj: dumazahrada.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay