Lze pěstovat houby na zahradě? Všechny návody vám zamlčují podstatnou maličkost

Snad každý by chtěl mít svou vlastní úrodu hub na zahradě pěkně po ruce. Proč chodit do lesa, když si totéž můžeme vypěstovat i na vlastním trávníku? Bláhově tedy procházíme mezi ovocnými stromky, rozhazujeme tu zbytky červavých klobouků a čekáme, jestli z toho něco bude.

Bohužel máme pro vás špatnou zprávu – nebude. Lesní houby totiž vždy žijí v symbióze s konkrétními druhy stromů. Takže pokud na zahradě nemáte alespoň břízu, na úspěch se určitě těšit nemůžete.

Jak vlastně funguje mykorhiza

Houby neobsahují chlorofyl, řadu látek z fotosyntézy si tak opatřují jinak – čerpají je od kořenů stromů (a na oplátku jim pomáhají s využitím vody a některých živin). Takže pokud na zahradě nemáte nějaké ty duby, buky nebo třeba břízy, nepochodíte. Zahradní vřesoviště nebo trávníky s břízami, borovicemi a smrky jsou tak jediným možným místem, kde lze lesní houby pěstovat.

Foto: Pixabay

Můžete to zkusit jednoduše tak, že na vhodné místo odhodíte nepotřebné klobouky a třeně a budete doufat, že se jejich mycelium úspěšně usadí v půdě. Trochu tomu můžete pomoci i tak, že si z lesa přinesete trochu hrabanky včetně měkkého pokryvu z tlejícího listí, jehličí a dřeva.

Aplikace přímo ke kořenům bývá úspěšnější

Mnohem lepších výsledků dosáhnete zakoupením standardizované sadby, což obvykle bývají směsi mycelií několika jedlých druhů. Máte tak větší šanci, že se vám přece jen nějaké houby na zahradě uchytí. Nejlépe uděláte, pokud při jejich aplikaci trochu odhrabete zeminu od kořenů a mycelium aplikujete přímo tam. I tak však bude trvat několik let, než se objeví plodnice.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://www.e-ogrodek.pl/a/grzyby-na-dzialce-czy-uprawa-grzybow-w-ogrodzie-jest-mozliwa-14486.html, Lze pěstovat hříbky, klouzky či kozáky na zahradě? | iReceptář.cz (ireceptar.cz)

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)