Likvidační síla mandelinky: Naklade 300 až 700 vajec na jeden list

Mandelinka kladoucí vajíčka

Máte doma v zahrádce nebo na poli krásné brambory vyznačující se vysokou natí? Očekáváte doslova mega hlízy? Pak byste neměli zaspat a o rostliny se dostatečně starat. Velké nebezpečí představuje zejména mandelinka bramborová. Tento americký brouk se řadí mezi top škůdce brambor. Poznat ho není problém, typický je především zavalitým tvarem a krovkami žlutého zbarvení s typickými černými podélnými čarami. Jak hlava, tak i hruď a nohy mají žlutooranžovou barvu. Tykadla mají mandelinky sytě černá. Jak se vlastně mandelinky rozšířily? Jak se rozmnožují a čím vším se živí?

Domovinu mají skutečně v Americe

Původ mandelinek je třeba hledat v Severní Americe. Právě odtud zamořila kompletně celou Ameriku. První zmínky v Evropě jsou o mandelince bramborové z roku 1936. Údajně ale tento brouk přišel již v roce 1877. V mnohých bramborových kulturách je výskyt mandelinky bramborové vysoký, a tak likvidují spousty rostlin.  Mandelinka bramborováMandelinka bramborová: Foto commons.wikimedia.org

Až neuvěřitelné rozmnožování

Dospělé mandelinky dokážou bez problémů přezimovat zhruba 30 cm pod zemským povrchem. V květnu a červnu ale vylézají a živí se mladšími rostlinami brambor. Spáří se a samice umí naklást na jeden list 300 až 700 vajec, a to zespodu na list. Ve skupince bývá cca 20 až 60 vajec. Jedna samice je schopna za 2 roky naklást 2400 vajíček. Doba, za níž se larva vylíhne, se pohybuje mezi 4 až 10 dny. Prochází čtyřmi stádii a žerou listy. Když dorostou, spadnou do hlíny, kde se v hloubce 4 až 10 cm zakuklí. Ten pak po 2 až 3 týdnech zaleze do zeminy a přezimuje.

Mandelinka larvyLarvy mandelinek: Foto Pixabay

Čím se mandelinka bramborová živí?

Lilkovitými rostlinami v čele právě s bramborami. Vidět ji lze ale také třeba na rajčatech. Způsobuje typické okousání listů. Setkáváme se u nich ale také s charakteristickým dírkováním. Když je mandelinek hodně, umí sežrat také celé listy. Pak už bývá kompletně po bramborových natích.

A jak se bránit?

Klasiku představuje mechanické pracné odstraňování mandelinek. Jinak ale existuje i dravá ploštice Perillus bioculatus, jež mandelinky umí likvidovat. Jinak samozřejmě můžeme využít řady chemických přípravků. Mnohdy jsou ale mandelinky vůči insekticidům imunní.

Mandelinka bramborová kladoucí vajíčka: Náhledové foto commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.