Indoor pěstování není jen o správném osvětlení – co dalšího vzít ještě v úvahu?

Když se řekne indoor pěstování, každému se hned vybaví řada zářivek nebo LED panelů. Ano, dostatek světla tady určitě hraje značnou roli, není ovšem tím jediným, na co bychom si měli dát pozor.

Ve hře jsou také další faktory, například zásobení rostlin oxidem uhličitým, ideální teplota nebo správné teplotní rozmezí. Co si tedy docela určitě pohlídat?

Optimální vlhkost při indoor pěstování

Nemáte rádi tropické skleníky, kde se vám kvůli vysokému obsahu vlhkosti ve vzduchu špatně dýchá? Bohužel – pro rostliny jsou takové podmínky opravdu ideální. Právě proto by mělo procento vzdušné vlhkosti při outdoor pěstování dosahovat asi 80. K tomu je potřeba ve většině případů zakoupit zvlhčovače vzduchu. Hodí se zejména do místností s ústředním topením.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem pozor: řada plodů potřebuje při dozrávání vlhkost naopak nižší, aby se předešlo výskytu obávané plísně šedé. 4-6 týdnů před začátkem dozrávání je proto nutné snížit hodnoty asi na 50 % vzdušné vlhkosti. A to buď odvětráváním (pozor na průvan) nebo za pomoci odvlhčovačů.

Hlídejte si správnou teplotu

Obvykle si u indoor pěstování nevystačíte ani s tou běžnou pokojovou. Optimum pro většinu rostlin se totiž pohybuje mezi 24-28 °C. A to po celou pěstitelskou sezónu. V noci by pak měla ručička teploměru o pár stupňů klesnout, což rostlinám dodá potřebný klid a čas pro odpočinek.

Dodávat je třeba i CO2

Rostliny ho zpracovávají každý den. V procesu zvaném fotosyntéza z něj vytvářejí množství stavebních látek, a kyslík přitom vylučují do okolí jen tak mimochodem. A čím více oxidu uhličitého rostlinám dodáte, tím rychleji porostou. Zvolit můžete buď tablety přidávané do zálivky (levnější, ale méně účinné řešení) nebo speciální vzduchové bomby, které dodají CO2 rostlinám v požadovaném množství.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)