Protea1

Protea královská: květina s obrovskými květy

Pokud toužíte po tom, mít ve své zahradě květinu, která produkuje obrovské květy, pak protea královská (Protea cynaroides) je pro vás ta pravá. Květ může dosáhnout průměru až 30 centimetrů! Většina zahradníků se ale jejího pěstování bojí, protože tato rostlina má pověst exotické květiny náročné na pěstování. Není to tak úplně pravda, rostlinu můžete úspěšně pěstovat na zahradě i v bytě – stačí napodobit podmínky, ve kterých se přirozeně vyskytuje.

Původ květiny

Abychom mohli co nejlépe napodobit podmínky, ve kterých protea roste, je potřeba znát její původ. Ten je v jižní Africe. Protože v Africe není zima, ani protea nedokáže zvládnou přílišné mrazy. Teplota nižší než -4 °C je pro ni kritická, avšak existují i jiné druhy než je protea královská, které zvládnou i nižší teploty. Ideální je proto pěstovat proteu v přenosné nádobě a v zimě rostlinu přenést někam, kde je polostín a teploty kolem 10 °C.

Vhodné umístění

Protea není rostlina náročná na živiny. Vystačí jí dobře odvodněná kyselá půda, která je chudá na živiny. Zálivka nemusí být pravidelná, i když v průběhu prvního roku od vysazení je důležité, aby půda úplně nevyschla. Protea je exotická rostlina, miluje slunce – a také vzdušné proudění, dopřejte jí tedy místo, kde dobře proudí vzduch.

Protea královská: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování v zahradě

Proteu můžete pěstovat i v zahradě. Protože výsledný keřík může dorůst od jednoho do pěti metrů, je potřeba mít toto na paměti, když vybíráme vhodné místo. Vysazujeme rostlinu, kterou jsme si koupili v některém ze zahradních center, a to do jámy, která je dvakrát tak větší než nádoba, ve které je protea nyní. Zalévejte tak jednou týdně, po dvou letech už by vaše rostlina měla být odolnější vůči suchu. Přihnojování není nutné. Pokud si všimnete žloutnutí listů, přidejte do půdy chelát železa.

Pěstování v interiéru

Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu v interiéru, pak ji můžete začít pěstovat i ze semínka. Klíčení urychlíte, pokud semínka na 24 hodin namočíte v teplé vodě. Přesto vám rostlinka vyklíčí za dlouhou dobu – většinou je to od jednoho do tří měsíců. Pokud chcete co nejrychlejší klíčení, rostlině prospěje, když nádobu, ve které je zasazená, zakryjete fólií, do které uděláte dírky, a v noci udržujete teploty nižší, přes den teploty pokojové.

Chcete velké květy? Prořezávejte!

Vhodným řezem můžete dosáhnout kvalitnějších a také větších květů. Prořezávání má ale spoustu jiných výhod, mezi které patří například to, že váš keř bude kompaktnější a bude mít určitý tvar. Taktéž bude vzdušný, což zamezí vzniku různých houbových chorob. První řez proveďte na rostlince staré šest až dvanáct měsíců, vždycky buď na jaře, nebo koncem léta. Při řezu se zaměřte na slabé a poškozené části rostliny.

Protea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *