Krocaní ocas se nejlépe sbírá v zimě a pomůže s imunitou

Ne, určitě vás nechceme nabádat, abyste si šli „picnout“ k sousedům nějakou tu exotickou drůbež. Dnes pro vás máme přichystané povídání o docela jiném přírodním pokladu. Je jím outkovka pestrá (Coriolus versicolor), které se díky její barevnosti přesně takto přezdívá.

Ještě v pozdním středověku se u nás poměrně hojně používala ve formě odvarů nebo tinktur. Pak však byla její sláva nadlouho zapomenuta. A to až do doby, kdy se k nám s velkým humbukem vrátila prostřednictvím tradiční čínské medicíny. Jen se jí říká o něco exotičtěji – Coriolus.

Postará se o všechny skryté patogeny

Největší výhoda této je spatřována v tom, že dokáže v našem těle najít všechny skryté patogeny a působit proti nim. V této souvislosti se hodně mluví zejména o boreliích, chlamydiích nebo viru oparu, ale skrytě může naše tělo postihovat třeba i virus přechozené chřipky, papilomavirus HPV a mnoho dalších bakterií a virů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A přípravky z outkovky, užívané po tři měsíce, by si s nimi měly poradit. Doporučují se proto zejména v případě, že se potýkáte s únavou bez zjevné příčiny, trpíte na oslabenou imunitu apod.

Ideální doba pro sběr je právě teď

Outkovka pestrá je svým zaměřením dřevokazná houba. Vyhovuje jí živé i mrtvé dřevo, a roste zejména na bucích, dubech, habrech, vrbách a třešních, ale i jinde. Výjimečně ji pak najdeme i na jehličnanech.

Pro medicínské účely se sbírají vyzrálé plodnice, a to od konce léta až do jara, kdy obsahují nejvíce účinných látek. Houbu je třeba nasušit, a poté rozemlít na prášek. Na denní dávku počítejme 20 gramů prášku. Ten je vhodné přelít horkou vodou a nechat 20 minut odstát. Konzumaci rozdělíme nejlépe do tří dávek během dne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)