Červené kiwi: modernější verze známého ovoce

Červené kiwi

Červené kiwi je kultivarem kiwi (Actinidia chinensis). Oproti klasickému kiwi, které velmi dobře známe, je červené kiwi ve středu okolo semínek načervenalá. Někomu může toto kiwi tak trochu připomínat červánky. Vzhledem k tomu, že červené kiwi má velmi tenkou slupku, která je navíc hladká, je možné konzumovat je i se slupkou. Podobně jako jsme tomu zvyklí u jablek nebo hrušek.

Červené nebo zelené kiwi?

Klasické, nebo chcete-li, zelené kiwi je oproti tomu červenému o něco větší. Má také o dost tlustší slupku. Slupka červeného kiwi je zbarvená spíše do zelena, než do hněda, a je hladká – bez nepříjemných chloupků. Po rozkrojení zjistíme, že červené kiwi není zcela červené – jeho dužina postupně přechází od vnější zelené do červené. Středová část je načervenalá. Semínka, která známe ze zeleného kiwi, jsou zachována. Chuťově jsou oba kultivary téměř totožné – červené kiwi je jen o něco sladší.

Červené kiwi

Červené kiwi: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Jak můžeme červené kiwi použít?

Vzhledem k tomu, že oba kultivary chutnají velice obdobně, používáme je také stejnými způsoby. Červené kiwi tedy můžeme jíst jen tak, nebo jej můžeme použít do ovocného salátu. Obvykle jej nevaříme, ale můžeme jej použít na ozdobu různých dezertů, nepečených dortů a podobně. Velice dobře fungují s banány nebo nashi hruškami. V létě můžeme kiwi přidat do zmrzlinových pohárů i nejrůznějších nápojů.

Jak vybírat červené kiwi?

Pokud na červené kiwi narazíte v obchodě, měli byste vědět, podle čeho jej vybrat. Zralý plod je měkký, ale ne příliš měkký. Neměl by mít nikde porušenou slupku ani žádné skvrny. To, že je barva slupky nazelenalá vůbec nevadí, červené kiwi není hnědé. Toto ovoce můžeme najít pod názvem červené kiwi nebo také red kiwifruit.

Existují další kultivary kiwi?

V dnešní době už je poměrně dobře známé zlaté kiwi, které má nažloutlou dužinu. Obě tato kiwi vyvinula novozélandská společnost Enza. Červené kiwi je poslední novinkou ze světa kiwi, přišlo na svět v roce 2010. Kromě těchto dvou kultivarů (a samozřejmě klasického zeleného kiwi) produkuje společnost Enza také megakiwi (což je v podstatě velké kiwi) a rané kiwi (je velmi sladké a sklízí se dříve, než ostatní druhy.

Červené kiwi: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!