Křenový postřik na vaši zahradu: výroba a použití

Křen

Křen dodá říz každému vašemu pokrmu. Nemusíte jej ale používat pouze v kuchyni. Vydá totiž také za postřik na vaší zahradě, a to zejména díky svým antibakteriálním a antifungicidním vlastnostem. Hodí se zejména pro ovocné stromy, které ochrání před různými chorobami. Kromě toho vás dokáže zbavit také klíšťat a komárů, kteří jeho vůni přímo nesnášejí.

Křenový postřik: dvě metody výroby

Podle toho, jakou část křenu chcete na postřik spotřebovat, můžete použít první nebo druhou metodu:

  1. Metoda 1: 300 g čerstvých listů křenů (lze použít i sušené) zalijte 10 litry vody a nechte 12 hodin odstát. Slijte a použijte bez ředění.
  2. Metoda 2: listy i kořen společně rozmixujeme a zalijeme vodou. Povaříme 30 minut a ihned po vychladnutí aplikujeme na ovocné stromy. Ani nyní nemusíme ředit.

Postřik aplikujeme v bezvětrných dnech, kdy jsou listy suché. Ideální je to v období vývoje poupat (od března do dubna), avšak křenový postřik je možné použít i v době květu. Mimo tato období je možné ovocné stromy odvarem zalévat.

Křenový květ

Foto: Pixabay

Křen proti červivosti jablek

Obaleč jablečný vypadá jako obyčejný červ, nicméně dokáže značně potrápit. Tento malý škůdce se v dospělosti vyskytuje jako nenápadný motýl. Ten klade vajíčka na plody a listy (zejména) jabloní. Larvy, které se z těchto vajíček vylíhnou, jsou opravdu hladové. Prokoušou se dovnitř ovoce, kde dále škodí. Plody, které jsou obalečem napadeny, bychom již neměli konzumovat, protože jsou kontaminovány výkaly těchto škůdců. Jsou také náchylnější k houbovým chorobám. I proti tomuto škůdci pomůže křen:

  • 300 g čerstvých listů i kořenů zalijte 10 litry vroucí vody. Po vychladnutí aplikujte rovnou na rostliny. Největší účinnosti dosáhnete, pokud budete aplikovat na přelomu května a června.

Zdroje info: 

https://porady.interia.pl/ogrody/news-opryski-z-chrzanu-do-ogrodu-jak-zrobic-i-jak-stosowac,nId,6012647

https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-horseradish-in-your-garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!