Zelenina na konci srpna: Chraňte rajčata a ukončete sběr fazolí. Na co dále se s koncem léta na zahradě zaměřit?

Zeleninová zahrada

Zelenina na konci srpna: Blíží se září a vy nevíte, co dělat na své zahradě? Kterou zeleninu zkontrolovat, kterou ještě nechat a jakou naopak sklidit? Podívejte se na náš návod. Tedy konkrétně na postup související s běžnou zahradou každého z vás.

Ukončete sběr některých plodin

Ke konci měsíce ukončete sběr cibule, suchých fazolových lusků a brambor. Ze záhonu vytrhávejte jen tu cibuli, což má povadlou a velmi měkkou nebo dokonce suchou nať. Sklizenou ji dosušte v jedné vrstvě na větraném a stinném místě. Uschlé fazolové lusky zachycovat za pěkného počasí a nechte je v bedničkách dosušit. Semena z nich později vylouskejte.

Podívejte se na brambory

Pokud mají brambory suchou nať, nemá smysl dále je pěstovat. Vykopány je nechte 1 – 2 týdny volně uložené na tmavém dobře větraném místě, aby se vydýchali, protože jinak by se mohly zapařit a hnít. Brambory skladujte na chladném místě při teplotě 4 – 6 °C. Na světle zezelenají a na mrazu zesládnou. Právě na vhodné uskladnění je třeba myslet. Pokud to neuděláte, tak zcela logicky hrozí problém s tím, že vydrží pár týdnů a poté již budou zcela nepoživatelné.

Brambory

Foto: Pixabay

Ochrana teplomilné zeleniny

Před prvními slabými mrazíky přikryjte citlivé rajčata a papriky netkanou textilií, při oteplení ji znovu odložte. Pokud jsou již mrazy příliš silné, seberte dozrálé i nedozrálé plody rajčat. V teplé místnosti postupně dozrají. Pravidelně kontrolujte, plody napadené chorobami vyhoďte. To proto, že by se plíseň a další choroby mohly rozšířit i na zdravé kusy a tím dojde ke znehodnocení velké části úrody. Před mrazem seberte i papriky a dýně na uskladnění.

Podpořte růžičky v růstu

Pokud se na růžičkové kapustě ani v polovině září nezačnou tvořit malé růžičky, odlomte z rostliny vegetační vrchol. Takto porušíte apikální dominanci a rostlina začne tvořit boční růžičky. Pokud však vegetační vrchol odlomit příliš brzy, budou měkké a jen volně uzavřené.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/dvanactero-druhu-zeleniny-ktere-muzete-vysit-v-srpnu-20190801.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jakou-zeleninu-vysadit-v-srpnu-30000802.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)