Křen se kdysi i kouřil. Zajímavosti o zelenině, která nesmí na zahradě chybět

Křen

Považujete křen za zbytečnost, která na vaší zahradě nemusí v žádném případě být? Je to škoda, protože křen selský označovaný jako Armoraciarusticana G., M. et Sch. rozhodně stojí za to. Rostlina z čeledi brukvovitých má stoprocentně co nabídnout. Vždyť kořen rostliny schopné dorůst se okolo 120 cm se vyznačuje tím, že je zeleninou, drogou a kořením zároveň. Vyznačuje se především velmi ostrým pachem a také silně štiplavou chutí. Křen je typický nejen kořenem bílé až nažloutlé barvy, ale také tradičními velkými lodyžními listy a bílými květy.

Kde křen roste?

Domovinou této rostliny je bezesporu jih Evropy. Tradičně tady roste zejména na vlhkých loukách. V Čechách se s jeho pěstováním setkáváme poměrně často. Skvěle se mu ale daří také na náspech, v příkopech nebo rumištích s dostatečným množstvím dusíku v zemině. Aktuálně je průmyslové pěstování křenu u nás minimální, většinou se dováží. Žádnému majiteli zahrady ale ni nebrání, aby si kousek křenu odkopl a následně zasadil. Určitě se chytí.

Křen se používal už dávno v minulosti

O křenu jsou zmínky pocházející již ze starověku. Ostatně už Plinius ho doporučoval ke zbystření lidského rozumu a utlumení pohlavních vášní. Poměrně důležitou roli hrál také v kuchyni Slovanů. Mnozí historici mluví o latinském názvu Armoracia  v souvislosti s tím, že pochází z jazyka Keltů. Samotný ar byl výraz pro blízko, more bylo mořem a rich kraj. Proto tedy rostlina pocházející z jihu mající ráda vlhká stanoviště. Jen ze zajímavosti je možné uvést, že list křenu sloužil kdysi na Slovensku ve Spiši i jako náhražka tabákového listí. Jinak se dříve používal také při zánětech ledvin a močového měchýře. Výborný byl i proti žaludečním křečím.

KřenKřen: Foto Radek Štěpán 

Sklizeň křenu

Sklízet by se měl co možná nejsilnější kořen. Sbírá se z dvouletých rostlin, ale klidně i starších. Optimální je, když zasadíte křen třeba do betonové skruže, nebo mu jinak zamezíte cestu, aby se kořeny rozšiřovaly. Budou tak nabývat na síle. Křen se konzumuje ideálně syrový, jelikož neztratí potřebné látky. Obsahuje mimo jiné třeba enzymy, cukry, vitamín C, arginin, glutamin a mnohé jiné důležité látky.

Křen: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.