Ředkvičky lepší než z farmářského trhu. Zde jsou tipy, jak na to

Ředkvičky jsou vytrvalé, velmi snadno pěstovatelná kořenová zelenina, kterou můžete ve vegetačním období vysadit vícekrát, abychom si zajistili postupnou a stálou zásobu. Dalším plusem ředkviček je to, že je možné je sklidit už tři týdny po výsadbě! Můžete je tedy sadit od dubna až do podzimu (příliš horké léto jim však nesvědčí). Zde je náš úplný průvodce na jejich pěstování. Pokud chcete začít s pěstováním zeleniny, právě ředkvičky jsou tou pravou plodinou!

Vyberte jim vhodné umístění

Ředkvičky pěstujeme na slunném místě. Pokud je zasadíte do stínu (dokonce i do stínu sousedních rostlin), budou vkládat energii do produkce listů – na úkor plodu. Stejně jako mrkev se i ředkvičky pěstují především pro kořeny. Jejich listy však můžete také používat – například do jarních salátků. Pokud máte příliš těžkou půdu, namísto zhutňování ji smíchejte s trochou písku, který uvolní půdu a navíc zlepší odvodnění. Vhodné je také včasné použití kompostu – pokud možno ihned, jak je půda zpracovatelná. Střídejte místo jejich umístění – na jednom místě vyrostou každý třetí rok. To pomůže zabránit různým nemocem.

Ředkvičky: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jakým způsobem je vysadit?

Semínka ředkviček jsou velice drobná. Zaséváme je do hlouky okolo jednoho centimetru a asi 2,5 centimetru od sebe. Jednotlivé řady by měli být asi 24 centimetrů od sebe. Pokud chcete mít nepřetržitou sklizeň, za deset dní výsadbu zopakujte. Řekvičky můžete zasýt také na podzim, 4 až 6 týdnů před prvním mrazem.

Péče o sazeničky

Pokud si všimnete sazeniček, které rostou příliš blízko sobě (vzdálenost mezi jednotlivými ředkvičkami by měla být asi 2,5 centimetru), bez milosti jednu z nich (tu menší nebo tu ve špatné kondici) vytrhněte. Příliš hustý porost způsobí malé a také velmi drobné plody. Důležitá je ale i stejnoměrná vlhkost. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne podmáčenou.

Jak a kdy sklízet ředkvičky

Ředkvičky budou připraveny ke sklizni docela rychle, asi tři týdny po výsadbě (v závislosti na odrůdě). Vhodný čas ke sklízení poznáte velice snadno, kromě listů z půdy bude pravděpodobně trčet i kousek plodu. Jednoduše zatáhněte za listy a vytáhněte ze země (pokud je potřeba, můžete půdu v okolí ředkvičky uvolnit motičkou). Nenechávejte ředkvičky v zemi dlouho po dozrání, jejich stav se rychle zhoršuje. Uchovávejte v plastových sáčcích v lednici. Před konzumací odřízněte vrcholy a tenký kořenový ocas, umyjte ředkvičky a důkladně je osušte.

Ředkvičky: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!