Koriandr umí nahradit petržel a má množství zdravotních účinků

koriandr

Ještě nedávno byl koriandr v naší kuchyni součástí takřka výhradně jídel inspirovaných Asií. Dnes ho však používáme mnohem častěji – mimo jiné i díky tomu, že není obtížně ho pěstovat třeba i v menším truhlíku.

V jakémkoliv jídle totiž koriandr dokonale dokáže nahradit petržel. Jeho listy můžeme proto směle uplatnit třeba jako součást polévek, vývarů, masových pokrmů, salátů, i mořských plodů. Posypejte s ním vařené brambory, ochuťte bramborovou kaši apod.

Nechutná vám koriandr? Možná nemáte ten správný

Chuť této bylinky je opravdu velmi specifická. Značně však záleží na tom, kde byla vypěstována. Prostředí, které ji obklopuje ji totiž ovlivňuje mnohem výrazněji, než jiné druhy bylinek. Tak například koriandr s nejsilnější vůní najdeme v Etiopii, ovšem pokud nám jde o jeho opravdu výraznou chuť, měli bychom hledat ten, pocházející ze Sýrie.

koriandr

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Pomáhá také se zažívacími potížemi a to zejména s průjmem a křečemi. Čaj z koriandru se pak popíjí proti nadýmání. Jeho semena si pak dokáží poradit i s vysokým krevním tlakem a cholesterolem

TIP: Koriandr pochází původně ze Středomoří a zemí Blízkého Východu. Dnes se však hojně používá zejména v Asii. Pěstuje se však i v Jižní Americe a Africe.

Guacamole s koriandrem

Vyzkoušejte si jeden velmi dobrý recept. Vždyť koriandr je například velmi důležitou ingrediencí v guacamole – mexickém pokrmu z avokáda. V Mexiku ho servírují doplněk k téměř jakémukoli předkrmu. Vyzkoušejte si to také a nebojte se experimentování. Existují totiž rozličné verze této pochoutky. Ta základní obsahuje právě avokádo, koriandr, citronové šťávu a trochu soli. Ovšem přidat lze například také rajčata, chilli papričky, česnek nebo třeba cibuli.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)