Skladování jalbka

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu, aby vydržely co nejdéle

Je samozřejmé, že ne všechny plody ze své zahrady spotřebujeme ihned. Například jablka a hrušky budeme muset uskladnit v bedýnkách v co nejlepších podmínkách. Ale mimo ovoce ze stromů skladujeme také zeleninu. Existují nějaká pravidla, podle kterých bychom měli jednotlivé druhy ovoce skládat? A mohou vedle sebe sousedit různé druhy ovoce a zeleniny? Na to odpovíme v tomto článku.

Skladování jablek a hrušek

Jablka a hrušky skladujeme v bedýnkách, snažíme se o to, aby nebylo příliš mnoho ovoce na sobě v jedné bedýnce. Zároveň skladujeme pouze nepotlučené plody, které nejeví žádné známky nemocí či poškození. Je nutné je v průběhu skladování alespoň jednou za týden zkontrolovat a vyhazovat jakékoli plody, které začnou jevit nižší známky kvality. Špatná jablka můžeme dát do kompostu. Správná teplota pro skladování je pod 3 °C. Jablka je nutné skládat stopkami nahoru, hrušky naopak stopkami dolů.

Skladování jablko

Jalbka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak skladovat zeleninu?

Zeleninu skladujeme ve sklepě, kde je vlhkost okolo 70 až 80 %. Pokud je vlhkost dostatečná, zelenina se nekazí ani nevysychá. Pokud máte na výběr, dejte brambory do nejtemnějšího rohu – vydrží zde mnohem déle. Mrkev a jinou kořenovou zeleninu skladujeme v písku. Mrkev by neměla být skladována v blízkosti rajčat, protože by mohla zhořknout (naštěstí rajčata nejsou vhodná k dlouhodobému skladování).

Co neskladovat u sebe?

Jablka jsou náchylná k pohlcování pachů. Proto není vhodné je skladovat v bezprostřední blízkosti zeleniny, jako je například cibule, brambory, ale i jiné druhy zeleniny. Také některé druhy zeleniny bychom neměli skladovat ve vzájemné blízkosti. Například rajčata neskladujeme společně s mrkví (důvod viz odstavec výše) ani cibule (může ztratit svůj „říz“), a dokonce i okurky, kapusta a petržel by se měly rajčatům vyhýbat (rychle pak žloutnou). K cibuli nedávejte ani košťáloviny, protože cibule pak získává jejich chuť. K jablkům nedáváme ani okurky, ani kapustu, ani petržel – rychle pak žloutnou.

Skladování jablek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *