Kastrace jako řešení agresivity zvířete: Dle veterinářky rutinní záležitost

Pes

Nejznámější prevencí před mláďaty je bezesporu kastrace zvířete. Tento fakt je neoddiskutovatelný. Přesto je třeba říct, že se kastrace často řeší i z úplně jiného důvodu. Eliminuje se tak agresivita konkrétního zvířete. Určitě je třeba velmi dobře promyslet, v jakých případech se vyplatí právě kastraci jako takovou zvolit. My se podíváme na některé základní rady, o nichž se zmínila veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Pavlína Frajerová.

Kastrace jako prevence onemocnění

Mimo zabránění nechtěné reprodukci zvířete se řeší kastrace také jako prevence některých onemocnění. Konkrétně se jedná o vznik nádorových onemocnění mléčné žlázy. Třeba u takových fen vykastrovaných po prvním hárání se snižuje o neuvěřitelných 90 %. Veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová se zmínila i o snížení rizika onemocnění prostaty u kastrovaných psů.

KočkaFoto: Pixabay

Kastrace psa nebo kocoura není výjimkou

U psů se dle odbornice zvažuje kastrace v případě některých rizikových jevů. Jmenovat bychom mohli kupříkladu psi trpící:

  • nádory varlat,
  • problémy perineální hernií,
  • kryptorchismem,
  • zvětšením prostaty.

Jinak ale dochází u kastrovaných psů ke změně nežádoucího pudového chování. Netoulají se za hárajícími fenami a jejich chování není tak dominantní. Samozřejmě dochází k úbytku agresivity, jíž se chovatelé nejčastěji obávají.

PesFoto: Pixabay

Stoprocentní účinnost kastrace z hlediska snížení agresivity neexistuje

Bohužel. Většinou ale bývají zvířata po absolvování zákroku mnohem klidnější. Kastrace se není třeba nijak obávat, jelikož se jedná o zcela rutinní zákrok. Veterinářka ještě dodává: „Dle mého názoru zvíře netrpí, pokud během svého života nezažije pohlaví styk nebo pokud nepozná rodičovské instinkty. Kastrace samozřejmě určitým způsobem změní chování našeho mazlíčka. Nicméně myslím si, že vedou plnohodnotný život. S ohledem na velké množství nechtěných štěňat a koťat, kterých jsou plné útulky, bych určitě kastracipreventivně doporučila všem zvířatům, o jejichž potomky nemáme zájem.” Je pochopitelně jen na každém majiteli, jestli se k tomuto kroku odhodlá.

Zdroje info: petcenter.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.