Elegantní holínky se hodí nejen na zahradní práce

Holínky

Holínky už dávno neobouváme jen do deště a při práci na zahradě. Mohou se stát součástí neotřelého módního outfitu. Jen je zapotřebí vědět, jak je s ním sladit.

Původně byly holínky, neboli gumáky výhradně pracovní obuví primárně sloužící k ochraně nohou před vodou a bahnem. Většinou sahaly po kolena, ty rybářské ale kryly (a stále kryjí) celou končetinu. Postupem času se na trhu začaly objevovat i kotníkové gumáky, které si oblíbili zahradníci.

Holínky historie

Historie holínek sahá až do 18. století. Nejvíce se o jejich popularitu zasloužil Arthur Wellesley, vévoda z Wellingtonu, který je vyráběl z telecí kůže. Guma se k jejich výrobě začala používat až o něco později.

Gumáky součástí folkloru

Dobře si prohlédněte tanečnici v moravském lidovém kroji. Co má na nohou? Holínky. Toto obutí je však součástí také různých afrických kultur. V Zimbabwe a Jihoafrické republice se třeba tančí gamboot dance (holínkový tanec) připomínající step. Holínky v něm dokonce zastupují funkci hudebního nástroje.

Jezdecké na přehlídkových molech

Bez holínek coby ochranné obuvi se neobejde celá řada profesí, jako jsou rybáři, lesníci a zahradníci. Své uplatnění mají v zemědělství, ale třeba i jezdectví. Jezdecké holínky si dokonce našly svou cestu na přehlídková mola. Tento okamžik pro holínky jako takové představoval naprostý zlom.

Módní hit je na světě

Módní návrháři je patřičně inovovali, oblékli do nového hávu, a módní hit byl na světě. Současné dámské holínky září pestrými barvami a zdobí je různé potisky. Mohou být nízké i vysoké. A obout je můžete ke spoustě outfitům. Nejvíce dámské gumáky vynikají v kombinaci s legínami, úzkými džínami, šortkami a letními šaty.

Neotřelé a originální

Stylové gumáky na první pohled zaujmou svými barvami a designem. Na trhu najdete crazy holínky v zářivých neonových barvách, s puntíky, mašlemi i zvířecími potisky. Na ulici v nich zkrátka budete nepřehlédnutelná. I proto si našly svou cestu do botníků těch, kteří touží po originalitě a odmítají splývat s davem.

Jak je kombinovat?

Popusťte uzdu své fantazii. Holínky mohou s outfiem splývat, nebo z něj naopak vyčnívat. Nejvíce vyniknou, jak jsme již zmínili, s dlouhými šaty, legínami a úzkými džínami. Kombinace se širokými nohavicemi se spíše vyhněte. Výsledný outfit by působil moc mohutně. Mohla byste navozovat dojem dělníka na stavbě.

Kontrast versus harmonie

Co se barevné kombinace týče, zde v podstatě máte dvě možnosti. Můžete jít cestou elegantní harmonie, nebo vyzývavého kontrastu. Láká-li vás druhá možnost, zvolte třeba úzké černé legíny a holínky v nějaké zářivé barvě. Co byste řekli třeba neonové, nebo zářivě žluté? Zbytek outfitu doporučujeme černý s nějakým žlutým akcentem, například v podobě malé kabelky, nebo šátku. Popřípadě žluté bundy.

HolínkyFoto: ccc.eu

Stylové a elegantní

I v holínkách ale můžete působit velmi stylově a elegantně. Naším favoritem jsou černé vysoké holínky Jenny Fairy z e-shopu ccc.eu. Lakovky kombinované s matnou koženkou. Velmi stylové a elegantní ale jsou také lakované tmavě modré dámské kotníkové holínky Tom Tailor z téhož e-shopu. Hitem sezony určitě budou béžové nízké holínky na vyšší platformě Jenny Fairy. Tyto holínky stačí doplnit kabelkou v obdobném stylu.

Do zimy jedině zateplené

Jste spíše sportovně založená? V tom případě si pořiďte nějaký model ve sportovním stylu. Co třeba lesklé béžové gumáky s vysokou bílou podešví? Dobrou zprávou je, že svých oblíbených holínek se nebudete muset vzdát, až se venku ochladí. Jen z botníku vytáhnete zateplené holínky, které můžete nosit i v mrazu.

Holínky pro pány

Stylové holínky samozřejmě nejsou jen dámskou záležitostí. Na zmíněném e-shopu ccc.eu jsou k sehnání i neotřelé pánské holínky. I ty je možné obout k různým outfitům – sportovním i elegantním.

Náhledové foto: ccc.eu

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.