Jazyk včely má až 2,5 mm a připomíná mop

Včela

Včely jsou živočichové, jichž bychom si měli maximálně vážit a hýčkat je. Bezesporu. Vždyť právě ony mnohdy stojí za naší úrodou, již si pak náležitě dokážeme užívat. Mnozí z nás o včelách ví pouze to, že když dostaneme žihadlo, tak to znamená konec včelího života. Je to škoda, protože o včelách se toho vyplatí vědět mnohem více. My se proto v následujících řádcích podíváme na to, jak vypadá včelí sosák.

Jak pijí včely nektar?

Tato otázka je přinejmenším zajímavá. Zabýval se jí profesor mechanického inženýrství na Univerzitě v Pekingu Shaoze Yan. Jeho tým se zaměřil na italské včely, respektive na to, jakým způsobem pijí nektar. Pomůckami jim byly snímky z rastrového elektronového mikroskopu. Právě díky nim se podařilo odhalit to, jak složité vlastně ústní ústrojí včel je.

Včela

Včela: Foto Pixabay

Sosák připomínající mop

Sosák je v podstatě jazykem včely medonosné. Ač se to možná nezdá, jeho délka činí neuvěřitelných 2,5 mm. Když se na něj podíváme z velké blízkosti, respektive ho značně přiblížíme, zjistíme, že vypadá jako mop. Jeho povrch je pokrytý delšími chloupky. Když se včela chystá k pití nektaru, dojde k utvoření jakési sací trubice. Sosák se natáhne směrem dolů a trubice je ponořena do nektaru.

Aktivní chlupy na sosáku včely

Přesně tak, tým vědců nakonec zjistil, že chlupy, jimiž je jazyk pokrytý, jsou aktivní. Pohybují se tak, jak je aktuálně sosák nastavený. Když včela jazyk stáhne, dojde k jejich úplnému položení. Udrží se tak nektar, jenž na nich ulpěl. Proces, kdy se chlupy hýbou trvá jenom 400 milisekund, jde tedy o mikrookamžik. Podívat se na něj můžete na následujícím videu.

 Video: Youtube kanál Elizabeth Preston

Zdroje informací: entomologytoday.org/tag/shaoze-yan

national-geographic.cz/clanky/jak-piji-vcely-nektar-jejich-sosak-je-zblizka-opravdu-fascinujici-20150114.html

Včela: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.