Jaká je z hlediska pěstování rebarbora

Rebarbora neboli reveň je nejen oblíbenou zeleninou v kuchyni, ale má i léčivé účinky, díky kterým je u nás často pěstována. Pokud ji chcete začít pěstovat, přečtěte si pár našich rad nejen na pěstování, ale také na její zpracování.

Rebarbora a její pěstování

Rebarbora není vůbec náročná na pěstování. Snáší jak teplé, tak i chladnější podnebí a je mrazuvzdorná. Můžete ji pěstovat na zahradě nebo i ve skleníku. Snese stín i slunce. Její umístění si dobře promyslete a ponechte jí dostatek místa, protože se vám rozroste. Pro pěstování potřebuje rebarbora půdu dobře zásobenou živinami. Semena vysévejte na podzim na záhon, který předem dobře pohnojte. Rebarboru si také můžete na jaře předpěstovat v pařeništi. Na záhon ji pak vysaďte v polovině května. Vyroste vám do dvou let a pak ji můžete pravidelně sklízet až deset let. Množí se buď odnožemi ze starších rostlin, nebo dělením trsů.

Sklizeň rebarbory a její zpracování v kuchyni

Listy s řapíky můžete sklízet od konce května do konce června. Můžete je vylomit či opatrně odříznout. Konzumujte pouze řapíky, nikoli listové čepele, protože ty obsahují velké množství kyseliny šťavelové a další jedovaté sloučeniny. Řapíky očistěte od tvrdé horní slupky a nakrájejte je na malé kostičky. Následně je můžete spařit vroucí vodou. Takto nachystaná rebarbora má lehce nakyslou chuť, takže ji při přípravě nezapomeňte pocukrovat. Receptů z rebarbory najdete na internetu celou řadu. My vám doporučujeme udělat z rebarbory velmi chutný koláč, osvědčil se nám také výborný džem.

Léčivé účinky rebarbory

Rebarbora je léčivá v malých dávkách. Obsahuje vitamín C, B, E, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou a minerály (draslík, hořčík, zinek a vápník). Vhodná je její konzumace zejména na jaře pro překonání jarní únavy. Rebarbora je bohatým zdrojem vlákniny, je proto vhodná při redukčních dietách a váže na sebe tuk. Posiluje celkovou obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu, prospívá pokožce a vlasům, podporuje vylučování vody, posiluje nervovou soustavu a podporuje krvetvorbu. Rebarboru by neměly konzumovat děti do 10 let, nevhodná je také pro těhotné a kojící ženy. Opatrní by měli být i ti, kteří mají problémy s podrážděnou sliznicí žaludku a žaludečními kyselinami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.