Jaké je na pěstování avokádo

Avokádo je exotické ovoce, které je nejen chutné, ale má také mnoho prospěšných látek pro náš organismus. Jeho dužina má kromě vitamínů a minerálů také vysoký obsah proteinů a kvalitního oleje, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny. Díky své oříškové příchuti je velmi oblíbený v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů, využívá se také v kosmetice. Vypěstovat si avokádo můžete i doma v bytě nebo ve skleníku.

Avokádo se představuje

Avokádo neboli hruškovec přelahodný je stálezelená tropická dřevina, která pochází ze Střední Ameriky. Pěstuje se pro velmi chutné a výživné plody. Pod slupkou, která může mít zelenou, hnědou až fialově černou barvu, má bělavě žlutou dužinu, která má máslovitou konzistenci. Jeho chuť je oříšková. Z pecky avokáda si i vy můžete vypěstovat vlastní stromek. A při dobré péči ve skleníku vás obdaří svými chutnými plody.

Jak pěstovat avokádo

V každém avokádu najdete kulovité semeno, které opatrně bez poškození vyndejte z dužiny. To pak uložte špičkou nahoru do vlhkého, ale propustného substrátu do hloubky zhruba 2,5 cm. Semeno je možné zasadit do květináče v bytě nebo do skleníku. Pro pěstování je velmi důležitá odpovídající teplota, která by se měla pohybovat kolem 25 °C. Udržovat byste měli i dostatečnou vlhkost vzduchu. Tyto dvě podmínky můžete rostlině zajistit i v bytě. V zimě ji postavte k topení, v létě ji pak přeneste ven. Nevystavujte ji však přímému slunci a dostatečně ji zalévejte, aby byl substrát stále vlhký, ne však promočený. Rostlinku můžete pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy. Na plody se můžete těšit nejdříve po 6 letech.

Jak jíst avokádo

Pokud si chcete avokádo koupit a konzumovat ho ihned, vyberte si měkčí plody. Příliš měkké plody však nejsou vhodné. Naopak tvrdé plody postupně dozrají a změknou. Slupka nesmí mít tmavé skvrny a zkontrolujte si okolí stopky, zda neuvidíte známky plísně. Avokádo je třeba omýt, rozřezat na polovinu, vyjmout pecku a vydlabat dužinu. Tu následně pokrájejte na malé kousky nebo rozmačkejte. Ideální je dužinu hned pokapat citronovou šťávou. Avokádo je výborné v zeleninových salátech, dá se z něj udělat i chutná a výživná pomazánka, krémová polévka či omáčka. Můžete ho použít také jako máslo, které bude obsahovat jen zdravé tuky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.