Chryzantéma pěstování v mnohém ulehčí

Chryzantéma neboli listopadka byla donedávna u nás pěstována pouze v zahradách, na záhonech a ve sklenících. Nyní můžete tuto květinu mnoha barev pěstovat i jako pokojovou rostlinu v květináčích. Jak pěstovat chryzantémy na zahradě či v bytě vám popíšeme v následujících řádcích.

Chryzantéma se představuje

Chryzantéma, rostlina z čeledi hvězdnicovitých, má původ na dálném východě Asie. V Japonsku je dokonce národní květ. Od doby, kdy jsou chryzantémy šlechtěny, vzniklo mnoho odrůd. Liší se výškou, barvou a mohou mít květenství jednoduchá nebo plná. Velikost rostliny je závislá na odrůdě. Chryzantémy jsou rostliny krátkého dne, k nasazení poupat a zdárnému vykvetení potřebují zkracující se den. Tato rostlinka není náročná na pěstování. Přirozené období kvetení chryzantém je na podzim. Množí se bylinnými stonkovými řízky.

Pěstování chryzantém na zahradě

Vybíráte-li chryzantémy do bytu, zvolte ty s malými květy. Velkokvěté odrůdy si pořiďte na zahradu. Rostlina bude nejlépe kvést na slunném místě chráněné větrem. Slunce je pro rostlinky velmi důležité. Chryzantémy nejsou náročné na zeminu, nemají však rády jílovité a příliš písčité půdy. Samozřejmostí je dostatek živin, které rostlině dodáte umělými hnojivy či kompostovanou zeminou. Zejména v letních měsících chryzantémy potřebují dostatek dusíku. Zalévat musíte pravidelně, ale s mírou, vždy ke kořenům. Přezimovat rostlinu nechejte na světlém místě při teplotě kolem 8°C. Na zahradu ji můžete přemístit zhruba v březnu, kdy teploty dosahují aspoň 12°- 15°C.

Jak pěstovat chryzantémy v bytě

Pokud budete pěstovat chryzantémy jako pokojové rostliny, zajistěte jim mnoho světla. V době růstu vyžaduje rostlina teplotu kolem 18 °C, při kvetení stačí teplota 16 °C. Rostlinu zalévejte vydatně, ale pozor si dejte na zamokřený kořenový bal. Kvetoucí rostlina nevyžaduje přihnojování. Jen v případě, že pěstujete nové rostliny, přihnojujte 2-3x týdně. S postupným odkvétáním odstraňujte stará květenství, tím prodloužíte dobu kvetení zbylých květů. Po odkvetení můžeme chryzantému zasadit do zahrady, ale většina odrůd nevydrží zimní mrazíky.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. evula49@gmail.com'Eva Siklenková Odpovědět

  Dobrý deň p. Radek. Chcela by som sa spýtať, čo je to za chryzantéma, čo máte na úvodnej stránke (cyklámenová farba ) prekrásna. Ak by ste boli na Slovensku, tak si objednám, ale takto by bolo poštovné veľmi predražené. Takže aspom info o názve.
  S pozdravom Eva z Nitry

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   fotografie je pouze ilustrativni,takže vás bohužel zklamu.
   Radek Štěpán

 2. Darkac@seznam.cz'Dagma Odpovědět

  Take jsem si koupila v kvetnu ci v cervnu chrizanteny.mam je na balkone,kvety odkvetly a Dalsì Se uz neobjevily,Nebo u jedne nasadily poupata a vubec nevykvetla ….zalivam,hnojim,rostou,ale bez kvetu…prosim o radu,co mam udelat,aby opet kvetly.

 3. lali.ja@seznam.cz'Jana Odpovědět

  Dobrý den, zasaďte chryzantémy na zahradu a nehnojte je, nepotřebují to. Na podzim je ostříhejte cca 7 cm nad zemí a nechte přes zimu tak. Vyrážejí pozdě, ale vyrazí a vykvetou vám už normálně, jak je jejich čas, každý druh kvete trochu jindy, zhruba září, říjen, listopad. Dokud neobrazí nezalévejte. Přeji mnoho úspěchů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *