Jak vypěstovat pevné hlávky salátu

Hlávkový salát

Už se těšíte na čerstvý hlávkový salát? Aby ne, tato příloha přímo ze zahrádky je naprosto skvělá. Patří mezi první vitamíny, jež si přímo ze záhonku přinesete. Pokud chcete mít úrodu včas, je zapotřebí přistoupit k samotnému sázení. Optimální doba přichází počátkem měsíce dubna. K zajištění kontinuální sklizně už následně postačí jen výsadba v intervalu cca 14 až 18 dnů. Důležitá je samozřejmě také optimální volba odrůdy. My se zaměříme na základní chybu při vysazení salátu, spon mezi hlávkami a samozřejmě i podmínky pro pěstování této skvělé zeleniny.

Pozor na přílišnou hloubku vysazení

Velkou chybou je umístit sazenice salátu hlouběji, než rostly v kelímcích při předpěstování. Děložní lístky musí určitě zůstat nad zemí! U rostlin předpěstovaných v květináčích je zapotřebí dát do země pouze dvě třetiny samotného kořenového balu. Jestliže se salát naklání, vůbec nemějte obavy z nějakých problémů. Nic se nestane.

Pěstování salátu

Spon u raných odrůd

By měl být mezi jednotlivými rostlinami minimálně 20×20 cm. Optimální je ještě o 5 cm u obou rozměrů přidat. Vytvoří se tak mnohem větší hlávky, protože k tomu budou mít prostor. Stejně tak se vyhnete přílišné hnilobě. U ledového salátu je lepší volit spon klidně i 30×30 cm. Po výsadbě se vyplatí rostliny ochránit prostřednictvím průhledných poklopů nebo textilie.

Hlávkový salát

Správná půda jako základ

Pro pěstování salátu volte výhřevnou zeminu s dostatečným množstvím humusu. Jen tak se dočkáte krásných velkých hlávek. Půda by měla mít hlinitopísčitý charakter. Pozor na půdy mající pH nižší než 6,5 a také takovou zeminu, jež vytváří krustu. Nepěstujte jej také po čekance nebo endivii. Stejně tak mu v lehkých půdách nesmí předcházet květák či hlávkové zelí. Salátu by se v takovémto prostředí nejspíše příliš nedařilo a kýžené odrůdy byste se nedočkali.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.