Jak využít léčivou sílu pampelišky

Nápadů na využití jarních bylinek není nikdy dost, tak proč nezačít třeba tolik oblíbenou pampeliškou? Máte chuť na pampeliškový salát nebo zajímavý dezert k odpolední kávě? Není nic jednoduššího.

Pampeliška roste na loukách a zahradách. První lístky se objevují už na konci února, v květnu a červnu pak bohatě vykvétá. Listy lze sklízet až do června, protože později se stávají hořkými, poupata pak od dubna do října, a kořeny brzy na jaře a na podzim.

Jak na hořkou pampelišku? Pomůže osolená voda

Mladé listy se skvěle hodí do pomazánek, ovšem často bývají hořké. A co s tím? Především odřízněte řapíky, ty ukrývají hořčin nejvíce. Zbytek listů ponořte na půl hodiny do osolené vody. Nepříjemná nahořklost zmizí a navíc krásně zkřehnou. Nejlépe jim to sluší v salátech s octovou zálivkou. Jako doplněk lze použít zejména nejrůznější sýry, ale také luštěniny. Z velmi mladých lístků lze připravit i báječný salát s mlékem, který si snadno oblíbí zejména děti. Své uplatnění najdou pampeliškové listy i v omáčkách nebo polévkách.

Léčivé vlastnosti pampelišky

Její mléko je zdrojem vitamínů B, C, beta-karotenu a minerálů. Zrychluje trávení, zlepšuje funkci jater, působí jako diuretikum a také pomáhá proti stresu. Z kořene se získává ceněná vláknina, pomáhající při potížích s trávením.

Smažené květy pampelišky v palačinkovém těstíčku

Co budete potřebovat? Jen velké květy pampelišky a své oblíbené těsto na palačinky. Květy dobře omyjte a zbavte zelených částí. Já je obvykle na čtvrt hodiny ponořím do mísy s vodou a pak jednotlivě promnu. Mívají v sobě totiž hodně nájemníků.

Pak je vhodím do palačinkového těsta (podobně jako kosmatice) a smažím ve vyšší vrstvě oleje po obou stranách. Nechám okapat na ubrousku, popráším cukrem a servíruji. A věřte mi, málokterá návštěva skončí jen u jednoho květu 🙂

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)