Jak udržet sad v kondici i v zimě? Vsaďte na podzimní postřik stromů

Postřik na mšice

Podzim je v plném proudu a zima už se přibližuje mílovými kroky. Venku to tak sice nevypadá, ale chladné počasí s mrazíky prostě dorazí. Právě proto se vyplatí vše připravit tak, abyste nepřišli o různé rostliny, které na zahradě máte. Mimo ty trvalé nezapomínejte ani na stromy. Minimálně se vyplatí ošetřit je postřikem. Ten by je měl v zimě udržet ve vynikající kondici. My se na něj proto podíváme podrobněji.

Ochrání před mechem a plísní

Optimální je řešit především postřik třešní, švestek, hrušek a jiných stromů. Samozřejmě nelze zapomínat ani na keře typu rybízu nebo angreštu. Důležité je pochopitelně především vybrat ten správný den pro postřik. Dejte si především pozor na to, kolik je venku aktuálně stupňů. Spadnout by rtuť teploměru neměla pod 3 stupně Celsia.

Mechy a lišejníkyFoto: Pixabay

Síran železitý a močovina v hlavních rolích

Právě prvně jmenovaná sloučenina je vynikajícím bojovníkem proti mechům, různým chorobám a také lišejníkům. Močovina zase naopak působí velmi efektivně proti škůdcům a larvám těchto škůdců.

Jednoduchý postřik

Postup přípravy postřiku není nijak složitý. Stačí přidat zhruba 10 litrů močoviny do 10 litrů teplé vody. Následně se do druhé nádoby přidá 10 g kyseliny citronové a 100 g síranu železitého do 10 litrů vody. V případě vyššího napadení stromů mechem a lišejníkem se koncentrace síranu železitého zvýší. Tak jako tak se oba roztoky scedí přes gázu a následně promíchají.  

Jinak je zapotřebí postříkat nejen stromy a keře, ale také okolní půdu. Rozprašovač by měl být nastavený na silný proud. Kůra musí tekutinu dokonale nasáknout.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/postrek-na-ovocne-stromy/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.