Osvědčené triky našich babiček: nové rostlinky zakoření s pomocí droždí i obyčejné brambory

Řízkování muškátů

Množení rostlin metodou řízkování není těžké, stačí jen vsadit na ten správný způsob. Pomohou vám šikovné přírodní prostředky jako droždí či med.

Pomoci vám může i obyčejný brambor

Správná výživa je základem ideální péče o řízky. Řada z nich proto nesnese zakořeňování ve vodě, a budete pro ně tedy potřebovat vhodné médium. Tím se může stát obyčejný lilek brambor (brambor obecný alias Solanum tuberosum), jenž v sobě obsahuje velké množství cenných látek. Z minerálů důležitých pro rostliny jde zejména o železo, měď, mangan, fosfor a vápník.

Jak tedy na to? Brambor zbavte všech klíčků (jsou jedovaté) a vytvořte do něj důlek nebo zářez. Dovnitř pak vložte rostliny a společně uložte do země. Teď už zbývá jen správná zálivka. Nové kořeny se vytvoří rychle a získají navíc na mohutnosti, a to právě díky živinám z bramborové dřeně.

Skořice

Foto: Pixabay

Použít můžete také droždí

Droždí se nehodí jen jako základ sladkých pokrmů. Špetka sušeného droždí v litru vlažné vody dokáže zázraky. Rostliny namočte na 24 hodin, poté stonky omyjte a přeneste do čisté vody. Měly by být ponořeny maximálně do poloviny. Uvidíte, jak rychle zespodu obrazí.

I vrba a topol mohou pomoci

Větve z libovolného druhu vrby (Salix) či topolu (Populus) také rostlinám dodají pořádnou porci výživy. Nejdříve je vložte do vody a počkejte, až zapustí kořeny. Poté na nich vytvořte zářez a do něj vložte řízkované rostliny (tato metoda se hodí jen pro ty dřevité). Vodu průběžně doplňujte (neměňte ji) a počkejte si, až se řízky uchytí. Pak už stačí jen dřevo opatrně odstranit (ne nutně všechno) a rostlinu zasadit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/med-skorice-rizkovani-rostlin-30000416.html, https://svetkreativity.cz/tato-metoda-rizkovani-rostlin-pomuze-kazdemu-zahradkari-staci-pouzit-skorici-a-med/, https://pestujme.cz/rozmnozit-rostliny-lze-snadno-i-bez-stimulatoru-pomohou-bezne-lecive-prostredky/,

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)