Jak si nesplést medvědí česnek s konvalinkou

Medvědí česnek a konvalinka

Pouhé dva měsíce v roce si můžete užívat vynikající chuti čerstvého medvědího česneku. Právě se blíží období, kdy se vyplatí vyrazit do lesa na vytipovaná místa a posbírat letošní úrodu. Nechat si ujít sklizeň medvědího česneku by byla velká škoda. Že medvědí česnek v čerstvé podobě neznáte a chtěli byste ho mít doma také? Pak se rozhodně pořádně zaměřte hlavně na to, abyste ho dobře poznali. Rostlin jemu podobných najdete v lese hned několik.

Pozor na záměnu s konvalinkou

První jarní životabudič si s konvalinkou splést lze. Ovšem jen fakt, že tato rostlina nedorůstá výšky 40 cm jako medvědí česnek, by mohla být prvním poznávacím znakem. Medvědí česnek roste v lužních listnatých lesích. Ke svému růstu potřebuje jednak dostatečné množství vlhka a jednak také stín. Konvalinky rostou prakticky v toto totem prostředí podobně jako rostliny aronovitého charakteru. Mnohé jsou ale jedovaté. Poznat rašící listy konvalinky a medvědího česneku je prakticky nemožné.

KonvalinkaKonvalinka

Jak zaručeně odlišit medvědí česnek od konvalinky?

Pozor na klamné rady. Typická je rada hovořící o tom, že medvědí česnek má velmi silné charakteristické aroma a konvalinka nikoli. Budete ovšem zkoumat každý posbíraný lístek? Mnohem více markantní jsou některé další znaky, na které se podrobně zaměříme.

Medvědí česnekMedvědí česnek

Listy

Listy medvědího česneku jsou charakteristické především tím, že rostou samostatně, a to přímo ze země. U konvalinek je typické to, že listy vyrůstají ze země v páru. Mají společný stonek.

Vůně

Jak již bylo řečeno výše, vůně je také charakteristickým znakem medvědího česneku. U konvalinky voní jenom samotný květ. Medvědí česnek je protkán vůní celý.

Květy

Květ medvědího česneku je kulovitý a má pronikavou česnekovou vůni. Konvalinka má květ připomínající nápadně klas se zcela odlišnou vůní.

Medvědí česnek

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.