Vypěstujte si vlastní bylinkovou zahrádku. Poradíme, jak na to!

Byliny přináší nádhernou směs krásy a funkčnosti do domácí zahrady. Jejich výhodou je to, že je můžete pěstovat na zahradě i v malém bytě, protože na jednom čtverečním metru můžete zasadit velkou spoustu různých druhů bylinek. Bylinky navíc nemusíte využít hned, můžete je sušit, mrazit či uchovávat jinými způsoby. Navíc zahájení bylinkové zahrádky není obtížné.

Kde budete bylinky pěstovat?

Vyberte si bylinky, které chcete pěstovat. Prozkoumejte jejich potřeby. Mnoho bylin upřednostňuje dobře odvodněnou (či dokonce štěrkovou půdu) na plném slunci. Avšak některé vyžadují vlhká, stinná místa. Na jednom místě tak můžete začít pěstovat takové bylinky, které budou mít stejné požadavky. Zkombinujte je proto dle těchto požadavků:

  • Ve stínu či polostínu rády rostou tyto bylinky: kerblík, pažitka, meduňka, máta, petrželka.
  • Na plném slunci se daří těmto bylinkám: bazalka, heřmánek, koriandr (s odpoledním stínem), kopr, fenykl, levandule, oregano, rozmarýn, tymián.
  • Vlhkost mají rády bylinky: angelica (děhel), bergamot, meduňka, máta, řeřicha.
  • Štěrkovitou půdu mají rády středomořské bylinky: levandule, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián.

Šalvěj

Připravte si půdu

Pokud je to možné, tak z půdy ještě před zasazením bylinek odstraňte hnilobu a půdu upravte tak, abyste vytvořili ideální prostředí pro růst bylinek. S výjimkou bylinek, které potřebují vlhkost, si vystačíte s dobře odvodněnou půdou. Pěstování na svažující se půdě poskytněte dostatečnou drenáž. Přimíchejte organický materiál, jako je kompost nebo rašelina. Přidat můžete také štěrk, pokud plánujete pěstování středomořských bylinek.

Pěstování bylinek

Bylinky můžete pěstovat ze semen nebo ze sazeniček. Záleží to na druhu bylinek, které jste si zvolili – některé je jednoduché vypěstovat ze semínek, typickým příkladem je kopr, bazalka a meduňka. Naopak verbena, máta, rozmarýn a taragon patří mezi bylinky, které je poměrně složitější pěstovat od semínka. Proto je lepší tyto druhy zakoupit ve formě sazeniček.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!