Modřín: co dělat, když začíná žloutnout jehličí

Modřínová šiška

Modřín patří mezi nezaměnitelné jehličnany. Zatímco jiné druhy si mezi sebou mohou lidé plést, modřín je natolik atypický, že vždy budete vědět, co je to za strom. Jeho nevýhodou oproti ostatním jehličnanům je to, že na podzim opadá jeho jehličí. Nemusíte se tedy bát skutečnosti, že se jeho jehličí na podzim může zbarvit do žluté barvy. Modřín je změnami svých barev velmi oblíbený: na jaře má svěže zelenou barvu, v létě je sytě zelený a na podzim se barví do žluté, červené až hnědé barvy.

Péče o modřín

Vzhledem k tomu, že si modřín vystačí sám, pokud mu vybereme ideální stanoviště, nemusíme o něj nijak přehnaně pečovat. To je důvod, proč se tak často stává součástí městské zeleně. Existuje samozřejmě na druhu. Pokud se například rozhodnete pěstovat modřín sibiřský, péče o něj bude náročnější, protože tento druh má poněkud specifické požadavky. S ostatními druhy by ale neměl být problém.

Modřín japonský

Foto: Pixabay

Požadavky na pěstování

Modřín potřebuje pro svůj růst slunečné místo. Pokud jej vysadíte v blízkosti jiných stromů nebo rostlin, může se stát, že modřín shodí spodní větve. To mu umožní lépe se „natáhnout“ za sluncem. Tento strom snáší velmi dobře stříhání, takže jej můžete tvarovat například do živého plotu. Půda, do které ho vysadíte, by měla být lehká a úrodná. Je dobré, když se v ní bude držet vlhkost. Strom je citlivý na sucho, proto dbejte na to, aby půda v jeho okolí nikdy nevyschla.

Odolnost vůči mrazu

I když v zimě nemá jehličí, je tento strom plně odolný vůči mrazu. Pokud jej však pěstujete v květináčích, je dobré je přenést do chladné místnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Další možností je květináč obalit nějakou izolací, jako je sláma, textilie nebo třeba polystyren. Taktéž mladé sazenice je dobré chránit před mrazem. Zejména v prvním roce výsadby jim dopřejeme bohatou vrstvu mulče. Když mají být teploty velmi nízké (hodně pod bodem mrazu), můžete je obalit netkanou textilií.

Modřínové dřevo

Modřínové palubky nebo modřínová prkna jsou velmi oblíbené, protože se mohou pochlubit dlouhou životností. Odolává skladování ve vzduchu i ve vodě. Jejich tendence praskat je jen velmi mírná. V praxi se dřevo z modřínu používá na terasy, stavby a v truhlářství či bednářství.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/modrzew-drzewo-iglaste-zrzucajace-igy-na-zime-aa-nDrY-SJ94-ZXoK.html

https://www.thespruce.com/growing-larch-trees-5093513

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!