Jak poznat zralé kaki a jak ho jíst? Nic složitého

Kaki

Je zima a v obchodech už se před několika týdny začaly objevovat tradiční oranžové plody. Ano, řeč je o kaki. Plodina označovaná též jako kakichurma, tomel, čínská švestka či šaronské ovoce a podobně se již stala nedílnou součástí jídelníčku mnohých z nás. A není divu, vždyť má vynikající chuť. Musí být ale pořádně zralé. Právě na určení jeho zralosti se podíváme podrobněji stejně jako na loupání a způsoby konzumace tohoto exotického ovoce.

Jak se pozná zralé kaki?

Chuťově je kaki skvělé pouze za předpokladu, že bude opravdu zralé. Sklízí se pochopitelně nezralé, jelikož pochází z dalekých končin typu Kalifornie, Číny či Japonska. Dochází prakticky v době svého převozu. Přesto lze v obchodech narazit na kusy, které prostě a jednoduše nejsou ještě zralé. Ty je zapotřebí nechat dozrát, a to klidně i 14 dní. Při pokojové teplotě to kaki jistě zvládne. Zralý plod poznáte podle toho, že je na omak měkké. Přirozeně dozrálé kaki ze stromů u nás sehnat bohužel nelze.

Kaki

Foto: Pixabay

Loupání kaki

Jestliže je kaki nezralé, slupka bude nejspíše silně trpká a fakticky nejedlá. Bude v ní totiž spousta taninu. Máte-li na kaki obrovskou chuť a nemůžete-li se dočkat, slupku klidně oloupejte klasickou škrabkou na brambory, případně nožem. Jinak tanin dokáže z ovoce zmizet i tehdy, když dáte kaki na určitou dobu do lednice. Pak se dá i skoro zralé konzumovat včetně slupky. Jinak se dá také kaki překrojit na půl a dužinu vybrat lžičkou. Když ale není zralé, je velmi tuhá.

Kaki

Foto: Pixabay

Klasická konzumace včetně slupky

Když kaki necháte dokonale dozrát, bude dužina měkoučká a v podstatě podobná konzistenci marmelády. Takovéto kaki je ale neskutečně sladké. Kaki se dá jíst jak syrové, tak i jako součást nejrůznějších ovocných salátů. Výborné je i tepelně zpracované v nějakém moučníku. Konzumace kaki je vynikající i díky tomu, že nemá žádná zrníčka.

Foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.