Poinsettia je typická pro vánoční svátky – pomůžeme vám s jejím pěstováním

Poinsettia (s latinským názvem Euphorbia pulcherrima), která pochází z Mexika, je u nás známá jako vánoční hvězda. Každý rok v období Vánoc se jí prodají obrovská množství. Protože kvete v prosinci a lednu, jedná se o dokonalou vánoční ozdobu, jež je skoro stejně oblíbená, jako vánoční stromeček. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není těžké se o ni starat. Po skončení sezóny ji můžete přidat do kompostu – nebo ji přimět ke květu znovu příští rok.

Mnoho různých odrůd

Tradiční a nejrozšířenější je vánoční hvězda v červené barvě. Pěstitelé ale v posledních desetiletích přišli s mnohými dalšími odrůdami – a vytvořili jich téměř 150 různých odrůd. Dostupné jsou tak i v bílé, krémové, oranžové nebo růžové barvě. Stačí si vybrat! Nejprodávanější jsou samozřejmě červené poinsettie, po nich bílé a smetanové. Následují dvojbarevné a skvrnité kultivary a vánoční hvězdy růžové odrůdy.

Zálivka

Poinsettie nemají rády příliš mnoho vody. Na druhou stranu by její kořeny ale nikdy neměly vyschnout (a ani být příliš podmáčeny). Příliš mnoho vody vede k hnilobě kořenů, což způsobí odumírání rostliny. To, jestli zaléváte tak akorát, poznáte podle listů. Pokud začnou žloutnout nebo opadat, je potřeba změnit množství vody. Většinou stačí malý doušek vody jednou za dva dny. Malé květináče zaléváme častěji než ty velké. Zaléváme pokud možno vodou pokojové teploty.

Správná teplota

Vánoční hvězdy potřebují teplo a světlo. Můžete je dát v blízkosti radiátoru, ale dbejte, aby nevyschly. Chraňte je před průvanem. Nejlépe se květině daří při teplotách od 15 do 20 °C.

Život po Vánocích

Aby se vaší poinsettii dařilo i po Vánocích, musíte ji v dubnu prořezat na asi 10 cm a udržovat ji při teplotě 13 °C. V květnu ji přesaďte a umístěte ji na chladné a světlé místo – při teplotě 15 až 18 °C. v listopadu dopřávejte rostlině až 12 hodin jasného denního světla a následně 12 hodin úplné tmy. To povzbudí kvetení červených květů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!