Jak pěstovat medvědí česnek

Medvědí česnek je vytrvalá bylina. Roste ve volné přírodě na loukách, v lesích či podél potoků. Pěstovat jej můžete i na zahrádkách. Medvědí česnek obsahuje plno vitamínů a minerálních látek. Má velmi dobré léčivé účinky, je výborným antibiotikem, působí antibakteriálně a proti plísni. O jeho pěstování si můžete přečíst v následujících řádcích.

Medvědí česnek

Medvědí česnek se dá velmi snadno zaměnit s jedovatou konvalinkou. Poznáte jej podle typické česnekové vůně a jeho dlouhých listů. Navíc se vyskytuje ve větším množství. Z rostlinky se syrové konzumují listy, které se sbírají od dubna do května. Chuť medvědího česneku je jemná, ale zároveň pikantní. Konzumujete-li medvědí česnek, nejste po něm cítit tak, jako když konzumujete český česnek. Hojně se používá v kuchyni, kdy se přidává do pomazánek, másla a dalších pokrmů, které ochucujete bylinkami, kořením a česnekem. Dobré je, pokud jej konzumujete v syrovém stavu, protože vařením ztrácí nejen svou chuť, ale také prospěšné látky. Taktéž sušením ztrácí cenné látky. Naložte jej do oleje nebo nasekaný zamrazte. Dá se z něj připravit víno nebo tinktura, ale nejvíce prospěšných látek má, když je čerstvý.

Pěstování medvědího česneku

Medvědí česnek vysazujte na stinné místo, nejlépe v blízkosti keřů a stromů do kypré a vlhké půdy. Je důležité dopřát této rostlince dostatečné a pravidelné zalévání. V žádném případě jej nesázejte do vyhnojené půdy a vysázený česnek nehnojte. Vhodná doba pro sázení je od srpna do listopadu, samozřejmě dle počasí můžete sázet i později. Cibulky tohoto česneku sázejte do trsů, tak se česnek nejlépe ujme a poroste. Jeden trs může obsahovat až 10 cibulek. Medvědí česnek nemusíte pěstovat jen na zahradě, ale také v květináči na terase či balkóně.

Účinky medvědího česneku

Díky svým vitamínům a stopovým prvkům je velmi dobrým antibiotikem, antimykotikem a má velmi dobré antibakteriální účinky. Je vhodný při chřipce a nachlazení, pomáhá při chorobách dýchacích cest. Jeho konzumací předcházíte srdečním nemocem. Podporuje srdce, reguluje krevní tlak a čistí krev. Pomáhá proti nadýmání a zácpě, má také detoxikační účinek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.