Pěstování česneku

Česnek si můžete koupit v každém supermarketu. Tyto obchody vám totiž z velké části nabízí česnek čínský, ten však není tak silný jako pravý český česnek, který si můžete vypěstovat přímo na své zahrádce. Vypěstovat si česnek není vůbec náročné. S našimi radami to zvládnete i vy, dodržíte-li několik zásad pěstování.

Pěstování česneku

Pro pěstování česneku je důležité připravit si dostatečně prohnojenou půdu s dostatkem vápna, kterou lze přihnojovat sirnatými hnojivy. Pozor si dejte na přehnojení dusíkem. Ideální je písčitohlinitá nebo hlinitá půda. Zemina nesmí být v žádném případě suchá. Pokud by vám na záhoně rostlo větší množství plevele, odstraňte jej. Česnek nesázejte každým rokem na tentýž pozemek, dodržujte interval 4 až 5 let.

Sázení česneku

Základ úspěchu je kvalitní sadba, dále pak správně provedená výsadba ve vhodném termínu. Sadbový česnek je levný, ale je potřeba koupit si sadbu u prověřených prodejců. Prověřené jsou odrůdy od Jana Kozáka. Oblíbené jsou odrůdy Lukan, Jovan, Vekan či Blanin a mnoho dalších. Správná doba pro pěstování česneku je zima. Sázení česneku doporučujeme v prosinci, kdy teplota půdy klesne až pod 9 °C. Je možné jej sadit i v březnu či dubnu, kdy pak budete česnek sklízet na podzim. Česnek sázejte do hloubky zhruba 6 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými stroužky by měla být alespoň 10 cm.

Proč pěstovat česnek

Český česnek je jednak chutný, jednak je také zdravý. Pro lidský organismus je velmi prospěšný, obsahuje totiž vitamin A, B, C a mnoho stopových prvků. Díky svému složení zlepšuje imunitu organismu, pomáhá proti zánětům a alergiím. Je vhodný při nachlazení, používá se při opakujících se zánětech horních cest dýchacích. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Slouží k prevenci některých druhů rakoviny. Je velmi vhodné, abyste jej zařadili do svého jídelníčku. Česnek jednoduše uchováte tak, že jej očistíte od svrchní vrstvy, ponecháte mu zhruba 20 cm stonku a uděláte z něj kytici, kterou postavíte do vázy bez vody. Takto uskladněný česnek ani nevysychá, ani neplesnivý.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.