Zajímavé okrasné jehličnany

Krásu zahrady můžete podtrhnout vysazením okrasných jehličnanů. Aby k sobě ladily, je potřeba vybrat vhodné místo, druhy a kultivary a vhodně je zkombinovat. Můžete z nich vytvořit dekorativní stěny, ale i zákoutí. Poradíme vám, jaké druhy vybrat a kam je umístit, aby byly stále krásné.

Okrasné jehličnany

Jehličnanů by na zahradě nemělo být příliš, aby nepůsobila smutně. Zhruba by měly tvořit 1/3 dřevin. Nicméně okrasných jehličnanů je již taková spousta a vypadají opravdu nádherně, že jenom z nich lze vytvořit krásně barevnou a tvarově rozmanitou výsadbu. Zakrslé jehličnany můžete vysadit na skalky, vysadit je můžete do venkovních nádob na terase, balkóně i do zahrady. Jehličnany jsou krásně zelené i v zimě, dodávají vaší zahradě „život“. Je vhodné je vysazovat do skupin, bez ohledu na to, zda jsou to jehličnany vysoké, nízké či zakrslé, protože tak ještě více vynikne jejich krása.

Pravidla při vysazování okrasných jehličnanů

Jak již bylo řečeno, jehličnany je lepší vysazovat do různých sestav. Základních pravidel, kterými byste se měli při vysazováním jehličnanů na vaší zahradě řídit, není mnoho. Do pozadí si vysaďte vyšší jehličnany, směrem dopředu výšku dřevin snižujte. Vysazujete-li skupinku různě vysokých jehličnanů do prostoru, nejvyšší druhy patří jednoznačně do středu, nižší pak vysaďte k okrajům. Pozadí skalky určitě mohou tvořit různé jehličnany, mezi kameny však bude vypadat lépe stejný druh. Vhodné jsou zde nízké borovice. Na vřesoviště pak doporučujeme jalovec obecný.

Zajímavé a atraktivní jehličnany

Do okrasných zahrad můžete vysadit vyšlechtěné druhy smrků, například smrk pichlavý a zejména jeho kultivary se stříbrným jehličím, proto se mu také lidově říká smrk stříbrný. Smrk omorika je jehličnan, který se vysazuje jako solitéra. Dalším okrasným smrkem je smrk sivý, jehož některé odrůdy lze pěstovat na skalkách i v nádobách. Lesní borovice se do okrasných zahrad nehodí, protože jsou vysoké. V zahradách je velmi oblíbená borovice černá, která má mnoho kultivarů. Do zahrad se hodí také borovice vejmutovka nebo borovice kleč. Z dalších okrasných dřevin doporučujeme cypřišek tupolistý či jalovec šupinatý.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.