Jak netradičně využít oregano nejen pro dobrou mysl? Dopřejte si oreganové víno

oregano

Oregano je zdravé a oblíbené koření. Výhodou je, že si ho můžete vypěstovat i doma v květináči, stejně tak venku na zahradě. Nabízí pestré využití nejen v kuchyni. Prozradíme vám, jak si z něj vyrobit víno či zdravou koupel, která má blahodárný účinek na duši i tělo.

Pěstování v interiéru i exteriéru

Oregano můžete pěstovat jak doma v květináči, tak venku na zahradě. Nejedná se však jen o koření, ale také léčivou bylinu. Pro své květy je i okrasou v zahradách, stejně tak lákadlem pro včely a motýly. Pravidelným zaštipováním lze zabránit kvetení a zároveň tím umožníte, aby se rostlina ještě více rozrostla. Před zimou bylinu ostříhejte zhruba na třetinu původní velikosti. Na zimu je dobré přesunout na místo, kde bude stabilní teplota nad 10 °C a dostatek světla. V zimním období je třeba omezit zálivku, nehnojit.

Využití oregana nejen jako koření

Oregano je neodmyslitelnou přísadou do většiny jídel italské i řecké kuchyně. Nejvíce se přidává do omáček, k těstovinám, pečených ryb, do pizzy i salátů. Koření, které má však velmi pozitivní vliv na lidskou psychiku a dobrou mysl. Působí při depresích, proti stresu, nespavosti. K tomu vyniká protizánětlivým a detoxikačním účinkem.

Léčivá a blahodárná koupel z oregana

Pokud jste nachlazení, nebo potřebujete uklidnit nervy, lépe spát, tak si připravte koupel ze sušeného oregana. K tomu vám postačí 100 g sušené nati, kterou necháte přes noc vyluhovat ve studené vodě. Poté výluh zahřejte a přelijte do koupele. Teplota koupele by měla být okolo 36 až 38 °C. Tato koupel pomáhá i lepšímu hojení ran.

dobromysl

Foto: Pixabay

Oreganové víno pro vaši duši i tělo

Víno vyrobíte z 50 g čerstvých květů s vrchními listy, které vložíte do vyvařené a uzavíratelné skleněné lahve a zalijete 0,7 l suchého bílého vína. Poté nechte louhovat zhruba 2 týdny při pokojové teplotě a občas protřepejte. Pak víno přeceďte a skladujte v lednici. Dopřejte si příležitostně sklenku. Oreganové víno pomáhá uvolňovat mysl i tělo a je dobré při problémech s nespavostí.

Zdroj: novinky.cz, jaktak.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31080888/

Náhledové foto: Pixabay