Lantana: způsob, jak se zbavit obtížného hmyzu. Naučte se ji pěstovat

Lantana

Lantana čili libora je označení pro rostlinu s nádhernými květy. Už jen ony jsou důvodem, proč tuto rostlinu pěstovat. Svůj původ má v amerických tropických a subtropických oblastech, kde platí za invazivní rostlinu. Toho se u nás obávat nemusíme, protože nepřežije naše zimy. Pokud chcete tuto rostlinu pěstovat, myslete na to, že na zimu je zapotřebí ji uschovat do místnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Tato rostlina roste ve formě keříků.

Lantana měňavá – nejznámější druh

Rod libora zahrnuje asi 160 druhů. Nejznámější z nich je libora měňavá čili Lantana camara. Jedná se okrasný keř, který mění barvu květů. Mladé květy jsou žluté a postupně jak stárnou, přechází do purpurové. Jedná se o zcela běžný jev, který pozorujeme u listů stromů na podzim. Je třeba říci, že některé druhy lantany jsou jedovaté a mohou způsobit otravu u domácích mazlíčků či hospodářských zvířat.

Lantana

Foto: Pixabay

Lantana proti obtížnému hmyzu

Plodem této rostliny je peckovice, která má téměř černou barvu (podobně jako třeba arónie je barva temně fialová až černá). Lantanu poznáme obvykle podle toho, že když její listy promneme v prstech, ucítíme citronovou vůni. A jak je známo, citronové aroma odrazuje mnohý hmyz. Zbavit se tak můžeme několika druhů obtížného hmyzu. Například ale motýly lantana přitahuje.

Pěstování lantany

Venku pěstujeme lantanu až poté, co pomine nebezpečí mrazu – čili po 15. květnu. Stanoviště by mělo být slunné. Pravidelně a hojně je zaléváme. Jednou za dva týdny přidáme komplexní hnojivo (nebo hnojivo na kvetoucí rostliny). Předtím, než mají uhodit mrazy, je třeba rostlinu zazimovat. Dáme ji do místnosti s teplotou od 10 do 20 °C, ale s dostatkem světla. Čím vyšší je teplota, tím častěji budete muset zalévat. Zálivka je – stejně jako v případě jiných zazimovaných rostlin – omezená.

Množení lantany

Nejjednodušším způsobem množení je řízkování. Řízky odebíráme na podzim. Vybíráme pouze ty, které jsou dřevité. Ošetříme je stimulátorem podporujícím zakořenění a poté zapíchneme do substrátu z agroperlitu a rašeliny (ve stejném poměru). Přikryjeme fólií a pravidelně zaléváme. Po zakořenění přesadíme do květináčků o průměru 8 cm a za 3 až 4 měsíce přesadíme do větších květináčů. Možný je též jarní výsev semen.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/nadherne-kvetouci-i-velmi-uzitecna-lantana-cili-libora-odpuzuje-obtizny-hmyz-29683.html

https://www.thespruce.com/add-a-florida-touch-with-lantana-plants-2132142

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!