Jak na sušení ovoce, zeleniny a bylinek

Sušené ovoce

Sušení se stalo doslova fenoménem. I když bylo v minulosti poměrně hodně oblíbené, poté následoval útlum a nyní se tento způsob zpracovávání potravin znovu vrací do módy. Může za to pravděpodobně obrovský důraz kladený na zdravou výživu, která hledá možnosti, jak potraviny různorodě zpracovat, aniž by došlo k minimalizování ztráty stopových prvků, vitamínů a minerálních látek. A sušením lze takového efektu skutečně dosáhnout. 

Zachování prospěšných živin bez použití chemie

Zatímco vařením z potravin vyprchá značná spousta tělu prospěšných látek, v případě sušení je to jiné. Během celého procesu se zachová až osmdesát procent z původního množství složek, díky kterým ovoce, zeleninu i bylinky konzumujeme. 

Ostatně právě zmíněné ingredience či suroviny, chcete-li, se suší podle posledních průzkumů nejvíce. Chcete se také nalodit na tuto vlnu a dopřát si například sušená rajčatasušená rajčata k večeři? Prvním krokem bude sušička na ovocesušička na ovoce a její výběr, poté se držte jen několika doporučených rad. 

Jak na sušení ovoce

Urodilo se vám na zahradě až příliš mnoho jablek či jiných druhů ovoce? Nemusíte je nutně zavařovat. Zavařeniny jsou sice vynikající, ale často plné cukru a člověku po otevření druhé či třetí sklenice už přestávají chutnat. Raději ovoce usušte, takové sušené ovocesušené ovoce bude posléze vynikajícím pamlskem či prostředkem zdravého mlsání. A brambůrky rázem zmizí z vaší kredence.

Jak sušit ovoce je záležitost poměrně individuální. Jak už bylo zmíněno, prvním krokem je výběr kvalitní sušičky, která by měla umět regulovat teplotu. Každý druh totiž vyžaduje něco trochu jiného a kvalitní sušička by si měla poradit jak s jablky, tak se švestkami, broskvemi nebo hroznovým vínem. 

Obecně se liší pouze doba sušení. Například jablka se nejdříve namočí, nakrájí a poté se suší osm až šestatřicet hodin. Ananas se zase oloupe, nakrájí na plátky a suší se minimálně dvanáct hodin (až čtyřiapadesát). Co se týče zmiňovaných švestek, ty se namáčí, krájí a pokládají se zpravidla slupkou dolů, poté se suší nejméně deset hodin. 

Sušená rajčataSušená rajčata: Foto Pixabay

Jak na sušení zeleniny

U zeleniny je to velmi podobné jako u ovoce. Jinými slovy je nejvíce klíčová sušička, která by měla být maximálně funkční a výkonná. A poté se opět liší převážně doba sušení. Každý druh zeleniny potřebuje k maximálnímu vysušení jinak dlouhý čas. 

Například paprika, která se před sušením pořádně omyje a nakrájí na proužky, se suší nejméně šest hodin, maximálně však patnáct hodin. Brambory vyžadují o něco delší sušení, a to sedm až osmnáct hodin. 

Jak na sušení bylinek?

Co se týče bylinek, i ty můžete hravě usušit, pokud jich máte přebytek. Jsou poté skvělé do čajů nebo do oblíbených pokrmů. Stejně jako ve dvou zmíněných případech platí, že na jejich sušení musí být uzpůsobená sama sušička. Jestliže sušení bylinek umožňuje, můžete se pustit do jejich sušení. 

Při sušení bylinek platí, že se vždycky odstraňují stonky. Doba sušení se, v porovnání s ovocem nebo zeleninou, značně liší, obvykle není potřeba příliš dlouhé sušení. Často levanduli, meduňce či jiným druhům stačí čtyři, maximálně šest hodin a jsou suché přesně tak, jak potřebujete. 

Výjimkou je petržel, který můžeme taktéž mezi bylinky zařadit. Obvykle se přidává do polévky a někdy k dokonalému usušení potřebuje až patnáct dlouhých hodin. 

Sušení přináší řadu výhod

Ať už se rozhodnete pro sušení ovoce, zeleniny nebo bylinek, pamatujte na jedno – sušení přináší řadu výhod. A mezi ně patří například následující:

  • Vždy znáte původ dané dobroty. 
  • Vyhnete se možnému chemickému „přikrášlení”.
  • Sušené plody se na rozdíl od čerstvých lépe uchovávají, protože jsou zbavené vody a jen tak nepodléhají možné zkáze.

Zdroje info: pestitelka.cz, ochutnejorech.cz

Sušené ovoce: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.