Jak na sušení hub. Přehledná pravidla pro všechny

Sušené houby ve sklenici

V lese aktuálně roste spousta hub. Sezóna je na vrcholu a rozhodně se vyplatí uchovat úrodu na zimu, kdy houby pochopitelně k dispozici nebudou. Jedním z nečastějších způsobů uchování hub je nepochybně sušení. Nejde totiž o žádný složitý proces a sušené houby vydrží velmi dlouhou dobu. Použít se pak dají jak třeba pod maso, tak do polévky, případně na omáčku. Fantazii se meze nekladou. Sušení hub má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Jen tak totiž dokážete houby usušit tak, aby byly maximálně použitelné.

Pečlivý výběr hub

Ne všechny houby se hod k sušení. Tuto skutečnost je třeba si uvědomit. Třeba takové masáky, klouzky nebo některé jiného houby jsou ideální pro rychlé použití, nikoli na sušení. Optimální pro sušení jsou pochopitelně hřiby dubové, smrkové, borové a suchohřiby. Rozhodně není od věci usušit také kozáky a křemenáče. U těch je ale zapotřebí počítat s tím, že značně zčernají. Pokud vám to ale nevadí, pak se připravte na chuťový zážitek. Usušené určitě stojí za to.

Sušené hřiby dubovéSušené hřiby dubové: Foto Radek Štěpán

Sušené křemenáčeSušené křemenáče: Foto Radek Štěpán

Tenké plátky jako základ

Velmi důležité je nepochybně správné nakrájení hub. Ideální je volit plátky o tloušťce maximálně 4 milimetry. My krájíme houby podélně, aby byla po usušení patrná jejich velikost. Zachová se i houbový tvar.

Pozor na červy

Pokud houby nakrájíte na opravdu malé kousky, červi se usuší také. U silnějších kousků se začnou rozlézat po plodnicích a výsledek je katastrofální. Tak jako tak se vyplatí vybírat pouze nenapadené plodnice. Určitě nechcete, aby vám červíci plavali třeba ve vánoční houbové polévce.

Sušení na novinovém papíře je minulostí

Samozřejmě. Novinový papír a tiskařská čerň se staly jakýmsi evergreenem minulosti. Kousky papíru a černá barva na usušených houbách nevěstily nic dobrého, ba naopak. Sušit houby lze v současnosti hned několika způsoby.

Způsoby sušení hub

Samotné sušení hub se odvíjí především od toho, jaké vybavení doma máte. Podívejme se tedy na nejznámější alternativy.

Sušicí síto v mnoha podobách

Ideální záležitost. Volit je možné třeba starší okenní rám se sítí proti hmyzu. Před použitím se pořádně očistí a houby se na něm pak dají sušit bez jakýchkoli problémů. Vynikající je hlavně fakt, že se houby suší z obou stran. Jinak se přímo prodávají sušicí síta určená k sušení hub. Volit lze i vícepatrová.

Sušení hub na sítuSušení hub na sítu: Foto Radek Štěpán

Sušení hub na pečicím papíru

Velmi rychlá a kompaktní alternativa. Pečicí papír má doma každý a houby se na něj při sušení jen tak jednoduše nenalepí.

Sušičky na ovoce a zeleninu

Jestliže vám nevadí spotřeba elektřiny, je tato alternativa také vynikající. Navíc jsou houby usušené vcelku rychle a počítat je třeba s tím, že jen tak nechytí plíseň, která u klasického sušení někdy může hrozit. Teplota by neměla překročit 40 °C.

Jak na správné uskladnění sušených hub

Ideální je usušené houby zavřít ve sklenici. Dovnitř se nedostanou moli a jiní škůdci. Pokud chcete, můžete si ze sušených hub připravit také prášek. Takové houbové koření rozhodně stojí za to a dá jídlu ještě další rozměr.

Zdroje info: Autor, prozeny.cz, dumazahrada.cz, ceskenapady.cz   

Sušené houby ve sklenici: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.