Rajčata a brouci: ne vždy se jedná o nežádoucí situaci

Pavouk

Je chybou považovat všechny brouky za „špatné“. Někteří mohou být pro rostliny, jako jsou rajčata, dokonce i prospěšné. A to například tím, že se postarají o škůdce, které by jinak mohli rajčatům ublížit. Zde je přehled brouků, které rajčatům neublíží, ale přinesou jim prospěch.

Brouci z rodu Orius

Jedná se o jedince velké dva až pět milimetrů. Patří mezi dravý hmyz, který si rád pochutná na takových broučcích, jako jsou svilušky, třásněnky, vši, ale také různé mušky. Rozpoznat je můžete podle tmavě fialových až černých křídel s bílými špičkami. Dokážou prý sníst až 30 škůdců za den. Pozor! Někdy mohou kousnout i lidi!

Drobněnka

Drobněnka čili Trichogamma se živí pylem a nektarem a v dospělosti jsou naprosto neškodné. Mladé jsou velice užitečné, protože si poradí s vajíčky i červy nejrůznějších škůdců, jako jsou například můry. Svá vajíčka kladou do vajíček různých druhů housenek. Po vylíhnutí se mladá drobněnka živí hostitelským vejcem.

Vosík

Foto: Pexels

Vosík francouzský

Vypadá podobně jako vosa, má také žihadlo, avšak není tak agresivní. Dostat od ní žihadlo je velice vzácné. Pochutnávají si na nejrůznějších škůdcích, která by mohla ohrozit zdraví vašich rajčat. Samice kladou vajíčka do hostitelů. Po vylíhnutí se z nich stanou paraziti, které škůdce nakonec zabijí. Jejich výhodou je také to, že pomáhají při opylení.

Pavouci

Pavouci jsou velice užiteční zejména v roli predátorů. Pochutnají si na takových škůdcích, jako jsou kobylky, molice či mšice. Někteří používají své sítě jako pasti, jiní loví aktivně. Rajčatům vůbec neškodí a pro celkové zdraví zahrady jsou velmi důležití.

Další brouci prospěšní pro rajčata

O berušce (čili slunéčku sedmitečném) je známé, že si pochutnává především na mšicích. Poradí si ale také s molicemi. Jsou velmi dravé, mohou kousnout dokonce i člověka! Hlavěnka má hnědou barvu s průsvitnými křídly. Ráda si pochutná na všech škůdcích s měkkým tělem.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/beneficial-bugs-for-tomato-plants/

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/brouci-zahrada-uzitek.A190524_105442_hobby-zahrada_bma

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!